HIGH CONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00  
Search:
Newsletter:
 
baner na stronę
Zobacz Znajdziesz nas na
Favorites   Start with us   Sitemap
Saturday, 13 2024

Deklaracja Polityki Programu Erasmus

PWSZ w Koninie jest jedyną państwową wyższą szkoła w mieście i regionie. Kształci na studiach licencjackich oraz inżynierskich blisko 3.000 studentów.
Z myślą o studentach osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową ustalają trendy polityki internacjonalizacji PWSZ w Koninie.
Uczelnia nastawiona jest na ciągły rozwój. W dużej mierze jest on realizowany poprzez modernizację i internacjonalizację działań.
PWSZ w Koninie przywiązuje dużą wagę do pozyskiwania partnerów z różnych części Europy, a także spoza niej. Twórcy polityki Uczelni w dziedzinie internacjonalizacji procesu dydaktycznego wyznają zasadę, że lepsze jakościowo jest to umiędzynarodowienie, które obejmuje jak największą, a także jak najróżnorodniejszą liczbę nacji. Takie podejście daje szansę studentom, ale także pracownikom Uczelni, uzyskać pełny obraz na temat różnorodności kulturowej, zacierać stereotypy, przeciwdziałać dyskryminacji rasowej i ksenofobii, poszerzać horyzonty oraz doświadczyć tego, co dotąd było znane jedynie w teorii. Stąd tendencja Uczelni do ciągłego rozszerzania współpracy międzynarodowej, zwiększania liczby partnerów oraz nawiązywania kontaktów z jednostkami z nowych oraz coraz to dalej położonych terenów geograficznych.
Obecnie PWSZ w Koninie ma podpisanych ponad 40 umów bilateralnych i 4 międzynarodowe z uczelniami z zagranicy. Współpracujemy z uczelniami z Europy oraz Azji. W ciągu ostatniego roku Uczelnia podpisała kilkadziesiąt umów bilateralnych i zamierza utrzymać ten trend w kolejnych latach. W najbliższym czasie planuje pozyskać partnerów z terenów Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś).
Umowy z uczelniami zagranicznymi zawierane są z dużą rozwagą, po wnikliwej analizie profilu i kondycji przyszłej uczelni partnerskiej i na klarownych zasadach. W tym celu organizowane są wyjazdy kontrolne do przyszłego partnera oraz przyjmowane są delegacje z owej uczelni, jeszcze przed podpisaniem umowy. Każda umowa o współpracy, przed podpisaniem przez Rektora, jest przedkładana Senatowi do zaopiniowania. Po podpisaniu umowy Uczelnia dba o jak najlepsze wywiązywanie się z jej postanowień. W tym celu wyznaczone zostają osoby odpowiedzialne za kontakt z uczelnią partnerską.
Grupę docelową założonego w Strategii Uczelni rozwoju internacjonalizacji stanowią studenci, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni oraz personel przedsiębiorstw i instytucji, z którymi współpracuje Uczelnia. Udział studentów w internacjonalizacji procesu dydaktycznego polega na realizacji części studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej lub realizacji praktyki zawodowej za granicą. W ramach umów o współpracy Uczelnia wywiązuje się z
bilateralnych ustaleń przyjmując zagranicznych stypendystów na studia lub praktyki.
Dbając o ciągły rozwój zawodowy swoich pracowników Uczelnia umożliwia im wyjazdy zagraniczne. Nauczyciele akademiccy mają możliwość wygłoszenia wykładów oraz poprowadzenia zajęć praktycznych w ramach pobytu w uczelni
partnerskiej, natomiast pracownicy administracyjni otrzymują niepowtarzalną szansę obserwacji dobrych praktyk stosowanych w zagranicznych uczelniach/instytucjach.
Modernizacja i internacjonalizacja nauczania to kluczowe dla strategii PWSZ pojęcia. Uczelnia upatruje w realizacji owej strategii szeregu korzyści. Należą do nich: podnoszenie kwalifikacji pracowników naukowych, co z kolei zapewni
wprowadzenie nowoczesnych technik i narzędzi nauczania, wzbogacenie oferty dydaktycznej Uczelni o zajęcia w języku angielskim. Uczelnia poprzez umiędzynarodowienie swojej działalności stwarza lepsze możliwości absolwentom na międzynarodowym rynku pracy.
Natomiast pracownicy dzięki zagranicznej współpracy i wymianie dobrych praktyk poprze uczestnictwo w warsztatach/projektach przyczyniają się do poprawy funkcjonowania Uczelni.
PWSZ w Koninie sygnowała umowę z litewską uczelnią celem współpracy w zakresie organizacji procesu studiów. Trwają pracę nad wypracowaniem programu studiów prowadzących do uzyskania podwójnego dyplomu.

II
Rozwój współpracy międzynarodowej oraz podnoszenie jakości w tym zakresie to w obecnych czasach fundamentalna kwestia dla funkcjonowania i rozwoju PWSZ w Koninie. Nasza Uczelnia wciąż się rozwija i chce zapewnić swoim studentom jak najlepszy start na początku ścieżki zawodowej. Swoim pracownikom chce zaś zaproponować możliwość ustawicznego rozwoju i podnoszenia kompetencji. W związku z powyższym w najbliższych latach udział w projektach wielostronnych traktować będziemy jako jeden z kluczowych elementów rozwoju PWSZ w Koninie. Celem wspólnych projektów będzie przede wszystkim podnoszenie jakości i atrakcyjności kształcenia oraz ułatwienie międzynarodowej współpracy i wymiany dobrych praktyk w dziedzinie edukacji.
Planujemy zintensyfikować współpracę z wybranymi zagranicznymi uczelniami celem wypracowania wspólnych programów studiów prowadzących do uzyskania podwójnego dyplomu.
Uczelnia planuje podjąć współpracę z zagranicznymi przedsiębiorstwami w celu wzmocnienia transferu wiedzy na europejski rynek pracy.
W ramach umów międzynarodowych z partnerskimi uczelniami spoza EU mamy zamiar nie tylko kontynuować ale
zintensyfikować współpracę w dziedzinie wymiany studentów oraz pracowników w celach naukowych. W ramach udziału w projektach międzynarodowych wraz z partnerami z Rosji stwarzamy możliwość organizacji warsztatów naukowych oraz szkół letnich dla studentów.

III
Istotnym celem w zakresie współpracy międzynarodowej Uczelni w ramach strategii na lata 2014 – 2020 jest utrzymanie i ustawiczne podnoszenie liczby uczelni partnerskich oraz zwiększenie wymiany międzynarodowej zarówno studentów, jak i pracowników Uczelni, dzięki czemu będą oni mogli podwyższać swoje kwalifikacje, doskonalić kompetencje oraz podnosić poziom znajomości języków obcych.
Internacjonalizację procesu dydaktycznego zamierzamy osiągnąć między innymi poprzez: promowanie realizacji części studiów przez studentów PWSZ w Koninie na uczelniach zagranicznych, dodatkowo zamierzamy kontynuować wsparcie finansowe dla mobilnych studentów oraz elastycznie podchodzić do zaliczania przedmiotów realizowanych zagranicą. Stworzenie bogatej oferty zagranicznych miejsc praktyk przyczyni się do upowszechnienia realizowania praktyk poza krajem.
Zamierzamy analizować plany rozwoju gospodarczego regionu oraz trendy występujące na rynku pracy, w celu zoptymalizowania posiadanej oferty edukacyjnej. Dołożymy wszelkich starań, aby wzmocnić współpracę z firmami. Utrzymanie jak najlepszych kontaktów pozwoli nam pozyskać partnerów, którzy w procesie długofalowym mogą się okazać potencjalnymi pracodawcami dla naszych studentów.
Aby wzmocnić współprac ę Uczelni z otoczeniem gospodarczym powołano na lata 2011-2015 Radę Programową PWSZ w Koninie, która ułatwi transfer wiedzy i innowacji do praktyki.
Wzmocnienie potencjału ludzkiego i rozwój infrastruktury Uczelni stanowi dla nas bardzo istotny punkt w ramach strategii rozwoju Uczelni na lata 2014 – 2020. Wykwalifikowani i zadowoleni pracownicy oraz nowoczesna infrastruktura będą stanowić filar sukcesu Uczelni w przyszłości.
Aby zapewnić stabilność finansową, będziemy intensyfikować działania zmierzające do racjonalizacji kosztów funkcjonowania, pozyskiwania środków zewnętrznych oraz efektywnie wykorzystywać posiadane składniki majątku.
Chcąc pozyskać jak największą liczbę kandydatów na studia Uczelnia dąży do zagwarantowania studentom satysfakcji ze studiów poprzez stałe wzbogacanie i uelastycznianie oferty dydaktycznej. Naszym celem będzie uruchamianie zarówno nowych kierunków na studiach I stopnia, jak i uruchomienie studiów II stopnia na wybranych kierunkach. Władze Uczelni zamierzają nieustannie doskonalić proces jakości kształcenia w celu zapewnienia naszym absolwentom przewagi na rynku pracy, a także uczynić z Uczelni przyjazne miejsce do studiowania, którego oferta będzie odpowiadała aspiracjom i oczekiwaniom społeczności.
Celem Uczelni, realizowanym w ramach wzmocnienia potencjału ludzkiego jest wspieranie rozwoju zawodowego i naukowego pracowników.
Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez pomoc i ukierunkowanie pracowników na szkolenia w jednostkach zewnętrznych, będące w zgodzie z rozwojem ich ścieżki zawodowej, organizowanie kursów, szkoleń, konferencji w ramach naszej Uczelni, które pozwolą podnosić kwalifikacje pracowników. Inwestycja w zasoby ludzkie jest bardzo istotna dla funkcjonowania PWSZ w Koninie.

***
State School of Higher Professional Education in Konin is the only state-supported school of higher education in the town and the region. Nearly 3,000 students attend BA and engineer courses offered by the School. To meet students’ needs and expectations, people responsible for international cooperation set trends for the internalization policy of State School of Higher Professional Education is in Konin. The School is focused on continuous development. This aim is to be achieved mainly through modernization and internalization of our activity.
State School of Higher Professional Education in Konin goes to great lengths to establish partnership with universities from various parts of Europe as well as other continents.
Authors of the internationalization policy of the didactic process at the School believe that the best model of internationalization involves not only having a large number of partners but, what matters more, establishing contacts with
countries of diverse character. Such an approach allows students, teachers and administration to acquaint with cultural diversity, fight stereotypes, prevent racial prejudice and xenophobia, broaden the mind, and experience what is known only in theory.
That is why the School continuously undertakes effort to expand the scope of international cooperation, increase the number of foreign partners and establish partnership with universities from distant geographical regions.
At present, State School of Higher Professional Education in Konin can take pride in 40 bilateral and 4 international agreements with foreign universities. We have been cooperating with European and Asian universities. In the last year the School has signed tens of partnership agreements and intends to search for more partners in the future. Currently new partners are being sought in Eastern Europe (Ukraine, Bielarus).
Agreements with international partners are signed with great caution, following a careful analysis of the profile and condition of the prospective partner, and under clear rules. Because of this reason control visits to the potential partner are organized and representatives of the partner pay visits to our school before an agreement is signed. Each agreement, before it is signed by the Rector, needs to be approved of by the Senate. Once the agreement is signed the School makes sure all the provisions are complied with. Because of this, coordinators responsible for contacts with the partner are appointed.
The target group of the School Strategy on internalization are students, teachers, administration staff and employees of companies and institutions the School cooperates with. The implementation of the premises of the internalization policy consists in studying at a foreign university for a period of time or doing practical training abroad. Under bilateral partnership agreements the School accepts foreign students who either study or do their practical training. With a view to the professional development of the staff the School enables employees to visit partner universities. Teachers may give lectures or conduct classes during their stay abroad. Administration staff get a rare possibility to observe the way foreign schools/institutions function.
Modernization and internationalization of the didactic process are key notions for the strategy of State School of Higher Professional Education in Konin. It is hoped that the implementation of the strategy will bring tangible effects, including developing the academic staff’s qualifications, which will lead to introducing new techniques, enriching the scope of courses, adding courses in English.
The School, thanks to internationalization, creates better opportunities for its alumni to function on the international labour market. The administrative staff, thanks to their participation in worhshops/projects, exchange of good practices, contribute to the improvement of the functioning of the School.
State School of Higher Professional Education in Konin has signed an agreement with a Lithuanian university on cooperation with respect to the organization of the process of studies. Currently attempts are being made to establish the programme of studies that could lead to obtaining a double degree.

II
The development of international cooperation as well as increasing of its quality is nowadays one of the key issues for the functioning and development of State School of Higher Professional Education in Konin. Our School is continuously developing and attempts are made to ensure the best possible start into the professional career for our students. As far as the teaching staff are concerned, the School creates possibilities for development and gaining new competences.
Consequently, participation in international projects will be perceived as one of key elements for the development of State School of Higher Professional Education in Konin. The aim of joint projects will be, first and foremost, increasing the quality and attractiveness of education as well as facilitating international cooperation and exchange of good practices in the field of education. We plan to intensify cooperation with some foreign universities to develop joint programs of study leading to a double degree. The university is planning to cooperate with foreign companies in order to strengthen the transfer of knowledge onto the European labour market.
Within the framework of international agreements with partner universities outside the EU we are going not only to continue but also intensify cooperation in the exchange of students and for scientific purposes. Within international projects with partners from Russia, we intend to create the possibility of organizing scientific workshops and summer schools for students.

III
One of paramount objectives of the School within the strategy for 2014-2020 is to sustain and enlarge the number of partner universities and intensify the participation of students and staff members in the exchange, thanks to which they will be able to gain qualifications, improve competences, and advance their command of foreign languages.
The didactic process will be internalized thanks to: promoting doing part of the program abroad, providing financial support for mobile students, flexibility concerning giving credit to students studying abroad. Creating a wide range of options for doing student practices abroad will contribute to the increase of the number of students willing to gain professional experience in other countries.
We intend to analyse investment plans and economic development schemes as well as trends in demography and tendencies on the labour market in order to modify and adapt our educational offer. We shall make every effort to intensify
cooperation with companies. Sustaining best possible bonds will enable us to obtain future partners, who, in the long-time perspective, might turn out to be potential employers for our students.
To strengthen collaboration between the School and local companies the Program Council of State School of Higher Professional Education in Konin for the years 2011-2015 was established, which will facilitate transfer of knowledge and innovation.
Strengthening of the human potential and the development of infrastructure of the School constitute a crucial aspect of the School’s development strategy for 2014 – 2020. Well-qualified and satisfied employees as well as modern infrastructure will be the springboard to success.
To ensure the financial stability the School will continue to intensify efforts to rationalize operating costs, acquisition of external funds for repairs and investment and efficiently use the assets held.
In order to obtain the largest number of candidates the School attempts to ensure the students’ maximum satisfaction thanks to continuous enrichment and greater flexibility of teaching. Therefore, our goal is to run both new courses and specializations in the first degree, as well as to launch MA programs in selected fields. The staff and authorities of the School are intent on improving the quality of teaching to make sure that our graduates have advantage on the labour market, as well as make the School a friendly place to study, where aspirations and expectations of the local community
are met.
The aim of the School is strengthening the human potential to support the development of teaching and non-teaching staff.
We intend to achieve this objective by assisting and directing employees to training in outdoor units, in line with the development of their career, organizing courses, seminars, conferences, which will help improve the skills the School staff.
Investment in human resources is very important for the functioning of the school.

CALENDAR

 
Logotyp 1Logotyp 2BIP...
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetykaEnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszynLogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne Zarządzanie i logistykaZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki