Piątek, 28 czerwca 2024

Radca Ambasady Kazachstanu w PWSZ w Koninie

5 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie odbyło się spotkanie studentów politologii z radcą ambasady Kazachstanu w RP Askarem Aabdrakhmanovem. Tematem wykładu był Kazachstan i jego współczesne problemy.

Zaproszony gość podkreślił na początku, że bardzo krzywdzącym jest postrzeganie Kazachstanu przez pryzmat stereotypów utrwalanych np. w filmie "Borat". Askar Aabdrakhmanov przekonywał, że jest to jeden z najlepiej rozwijających się gospodarczo krajów na świecie, a także zwrócił uwagę na to, że żyje w nim bardzo dużo mniejszości narodowych m.in. Rosjanie, Czeczeni, Azerowie oraz 40 tysięcy Polaków. Podkreślił również, że Polska jest jednym z najlepszych partnerów strategicznych Kazachstanu, a kontakty gospodarcze rozwijają się w sposób niezwykle dynamiczny. W pytaniach studenci poruszyli także kwestie programu atomowego Iranu i jego związku z Kazachstanem. Studenci zadawali pytania związane z prezydentem Kazachstanu i jego ogromnego poparcia, a także poruszano sprawę jeziora Aralskiego.

Na koniec wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Zdzisław Jacaszek poinformował, że z końcem kwietnia uruchomiony zostanie telemost pomiędzy Polską a Kazachstanem, który pomoże w lepszym kontakcie między studentami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych z obu krajów.

Studenckie Koło Politologów PWSZ w Koninie

• DSC09739