WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Piątek, 28 czerwca 2024

Tu warto studiować

Rekrutacja na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, jak każdego roku, trwa przez całe wakacje. Tegoroczna oferta edukacyjna jest bogatsza o dwa kierunki: bezpieczeństwo wewnętrzne i dietetykę. Kandydaci mogą  składać dokumenty do 14 września. O tym, dlaczego warto podjąć studia w PWSZ w Koninie, z prof. dr. hab. Mirosławem Pawlakiem, rektorem uczelni, rozmawia Ewa Kapyszewska.
 
Panie Rektorze, na temat PWSZ w Koninie napisano już bardzo wiele dobrego. Myślę jednak, że warto po raz kolejny przybliżyć czytelnikom atuty uczelni.
 
Zacznę o tego, że uczelnia jest bardzo silnie związana z regionem i na co dzień współpracuje z jego otoczeniem społeczno-gospodarczym. Rezultatem tej współpracy jest między innymi wyznaczenie kierunku rozwoju oferty edukacyjnej, aby na rynek pracy trafiali absolwenci, których kompetencje i umiejętności znajdą uznanie u pracodawców. Dlatego też wprowadziliśmy w tym roku dwa nowe kierunki: bezpieczeństwo wewnętrzne i dietetykę, a w przyszłym roku mamy w planach logistykę oraz studia drugiego stopnia (magisterskie) na filologii.
 
Nabór na nowe kierunki rozpoczął się dopiero w trakcie wakacji, ale okazuje się, że zainteresowanie kandydatów jest całkiem spore.
 
To bardzo atrakcyjne kierunki, mające charakter praktyczny. Dietetyka jest „na czasie”. Problemy dotyczące otyłości u dzieci, dbałość kobiet o wygląd swojego ciała, odpowiednie odżywianie ludzi chorych stwarzają ogromne możliwości realizacji zawodowej dietetyków. Podobnie ma się sprawa z bezpieczeństwem wewnętrznym. Możliwości podjęcia pracy przez absolwentów tego kierunku są naprawdę duże. Będą mogli realizować się w sektorze zajmującym się między innymi ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, techniczną oraz fizyczną ochroną osób i mienia, zarządzaniem kryzysowym, ratownictwem i ochroną przeciwpożarową oraz ochroną informacji niejawnych i danych osobowych.
 
Dla kandydatów na studia ważne jest z pewnością, że PWSZ to uczelnia publiczna.
 
Oznacza to, że nauka w trybie stacjonarnym jest bezpłatna. Poza tym każdy student może liczyć na pomoc materialną. Przyznajemy stypendia socjalne i stypendia rektora dla najlepszych studentów, stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych oraz stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego. Osoby spoza Konina mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów zakwaterowania.
 
Niewątpliwym atutem uczelni jest oferta edukacyjna. Podkreślają to prawie wszyscy kandydaci, którzy już dokumenty złożyli.
 
Oferujemy całą paletę kierunków, zarówno humanistyczno-społecznych, jak i technicznych oraz okołomedycznych. W tym roku kandydaci najczęściej wybierają zarządzanie, filologię angielską oraz mechanikę i budowę maszyn. Rekrutacja jest jeszcze w toku, więc na ostateczne podsumowania przyjdzie czas. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że w końcówce rekrutacji znacznie przybywa osób, które chcą podjąć studia w naszej uczelni.
 
W ubiegłym roku podjął Pan decyzję o przeniesieniu z Turku do Konina wydziału zamiejscowego, który prowadzi dwa bardzo atrakcyjne kierunki techniczne  budownictwo i inżynierię środowiska. Jak Pan dzisiaj ocenia tę decyzję?
 
Choć to była decyzja trudna, dzisiaj wiem, że ze wszech miar słuszna. Rekrutacja na te dwa kierunki, które od tego roku będą prowadzone w Koninie, jest znacznie lepsza niż w latach poprzednich. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stawia na takie kierunki. Wkrótce będą dostępne kolejne środki unijne na ich rozwój. Na pewno będziemy się o nie starać. Przypuszczam, że kształcenie inżynierów będzie w przyszłości stanowić filar kształcenia w naszej uczelni.
 
Od lat PWSZ w Koninie szczyci się świetną kadrą naukowo-dydaktyczną…
 
Nasi nauczyciele wywodzą się w większości z uczelni akademickich Poznania, Łodzi, Bydgoszczy.  Wśród nich są osoby o ogromnym dorobku naukowym, znane ze swoich osiągnięć nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W związku z rozszerzeniem oferty edukacyjnej ich liczba wkrótce się powiększy.
 
Jedną z ważnych płaszczyzn działania uczelni jest współpraca zagraniczna, która z każdym rokiem przybiera na intensywności. Jak to będzie wyglądać w nowym roku akademickim?
 
Współpraca z uczelniami zagranicznymi rozwija się doskonale. Mamy podpisanych ponad 40 umów z uczelniami w ramach programu Erasmus. Współpracujemy także z uczelniami poza tym programem, m.in. z uniwersytetami w Brańsku i Czerniowcach. Nasi studenci wyjadą,  jak każdego roku, do uczelni m.in. w Turcji i Portugalii. Wspieramy finansowo te wyjazdy. Dofinansowujemy (poza stypendium Erasmusa) bilety na dojazd i powrót do Konina w wysokości do 1500 zł. W tym roku przyjadą do nas oczywiście studenci z partnerskich uczelni. Będzie ich ponad 30.
 
PWSZ w Koninie jest dobrym miejscem do realizacji swoich pasji. Na co mogą liczyć nasi przyszli studenci?
 
Na uczelni działa dynamicznie samorząd studentów, liczne koła naukowe i organizacje. Studenci realizują projekty badawcze, organizują akcje charytatywne, imprezy studenckie, m.in. juwenalia. Organizują także naukowe konferencje studenckie, na których prezentują swoje prace. Uczestniczą także w konferencjach organizowanych przez poszczególne instytuty i katedry. Dzięki temu mają okazję spotkać się z przedstawicielami nauki, o których osiągnięciach uczą się na zajęciach.
 
Są uczelnie, które zazdroszczą nam bazy dydaktycznej. Mają rację?
 
Warunki do studiowania mamy rzeczywiście znakomite. W przyszłym roku przybędzie nam jeszcze jeden budynek, przeznaczony na siedzibę Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Inżynierii Środowiska. Mamy nowoczesną, świetnie wyposażoną bibliotekę, której księgozbiór jest uzupełniany każdego roku. Dysponujemy także nowoczesnymi obiektami sportowymi, m.in. stadionem lekkoatletycznym i boiskami do różnych gier zespołowych. W skład bazy materialnej uczelni wchodzi Centrum Wykładowo-Dydaktyczne z Aulą im. Jana A.P. Kaczmarka, w której, poza licznymi konferencjami naukowymi, odbywają się koncerty dla mieszkańców Konina. To miejsce staje się powoli nie tylko wizytówką uczelni, ale także miasta.
 
Baza dydaktyczna, doskonali wykładowcy, oferta edukacyjna – te elementy składają się na dobrą uczelnię, znajdującą się w czołówce wyższych szkół zawodowych w Polsce, która otrzymała niedawno zaszczytny tytuł Uczelnia Liderów. O tym, że warto na takiej uczelni studiować, świadczą kariery zawodowe absolwentów uczelni.
 
Wielu z nich pracuje w najważniejszych firmach i instytucjach nie tylko w Koninie, Poznaniu i innych miastach Polski, ale także za granicą. Niektórzy wybrali karierę naukową, którą realizują na uczelniach całego świata, nawet w Chinach i Australii.
 
Dziękuję Panu za rozmowę. Mam  nadzieję, że udało się nam zachęcić niezdecydowanych do podjęcia studiów w PWSZ w Koninie.
 
 

 

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki