Niedziela, 23 czerwca 2024

Zagraniczni studenci programu Erasmus+ w PWSZ w Koninie

Jak co roku, do grona studentów PWSZ w Koninie dołączyła pokaźna liczbowo grupa cudzoziemców. W semestrze zimowym roku akademickiego 2014/2015 jest to trzydzieści jeden osób – siedem z portugalskich uczelni i dwudziestu czterech z tureckich.

Ich pobyt w PWSZ w Koninie realizowany jest w ramach nowego programu Komisji Europejskiej Erasmus+.

Portugalczycy to dwóch studentów z Universidade de Aveiro oraz pięciu z Instituto Politecnico de Braganca. Przyjezdni w tym roku do Konina Turcy to studenci następujących uczelni: Kafkas University, Uludag University, Cukurova University, Selcuk University, Ondokuz Mayis University, Karadeniz Technical University oraz Mersin University.

Zagraniczni studenci programu Erasmus+ mogą liczyć na pomoc swoich polskich kolegów, tzw. buddych, którzy pomagają obcokrajowcom zaaklimatyzować się w nowym kraju i mieście. W pierwszych dniach roku akademickiego są przewodnikami po uczelni, zagubionym pomagają znaleźć właściwą salę wykładową, zaprowadzą do biblioteki, a potrzebujących opieki medycznej do lekarza. Nie zostawią także w weekend, gdy trzeba zorganizować sobie czas wolny. Najogólniej rzecz ujmując, buddy pomagają zagranicznym studentom poczuć się w Koninie, jak u siebie w domu.

W rozpoczynającym się właśnie semestrze cudzoziemcy studiują na następujących kierunkach: jedenastu na filologii angielskiej, jedna osoba na filologii germańskiej, dziewięć na zarządzaniu, siedem na politologii i trzy na pracy socjalnej.

Wszystkim obcokrajowcom życzymy udanego studiowania w murach PWSZ w Koninie.

mata