Sobota, 22 czerwca 2024

Nowe uczelnie partnerskie w roku akademickim 2015/2016

W roku akademickim 2015/2016 PWSZ w Koninie nawiązała współpracę z nowymi uczelniami, co zaowocowało podpisaniem nowych umów bilateralnych w ramach programu Erasmus+. Do grona uczelni partnerskich konińskiej uczelni dołączyły:

Pamukkale University w Turcji
Pamukkale University jest uczelnią państwową, położoną w miejscowości Denizli. Uniwersytet został utworzony w 1992 roku i składa się z piętnastu wydziałów m.in. Wydziału Ekonomii, Wydziału Technicznego, Wydziału Pedagogicznego, Wydziału Nauk Humanistycznych. Uczelnia kształci na studiach: licencjackich i magisterskich 45.000 studentów i zatrudnia 1.400 pracowników dydaktycznych i administracji. Denizli to miasto położone w północno-zachodniej części Turcji, które zamieszkuje 323.000 mieszkańców.
Umowa między uczelniami dotyczy wymiany międzynarodowej studentów i wykładowców kierunków filologia.

Çağ University w Turcji
Çağ University jest uczelnią prywatną, położoną w miejscowości Yenice. Uniwersytet został utworzony w 1997 roku i składa się z trzech wydziałów: Wydział Prawa, Wydział Nauk Humanistycznych, Wydział Ekonomii.
Uczelnia kształci na studiach: licencjackich i magisterskich około 4.000 studentów i zatrudnia 500 pracowników dydaktycznych i administracji. Uczelnia posiada kampus o powierzchni 500.000 m2, na terenie którego kursuje darmowy autobus. W ramach uczelni działają dobrze wyposażone: Centrum Informacji i Technologii, biblioteka, a nawet planetarium. Ponadto posiada wiele obiektów sportowych, ośrodek zdrowia, galerię sztuki, salę kinową oraz amfiteatr.
Yenice to miasto o klimacie śródziemnomorskim, które zamieszkuje 10.000 mieszkańców. Położone jest 20 km od Adany i 35 km od Mersin.
Umowa między uczelniami dotyczy wymiany międzynarodowej studentów i wykładowców kierunków zarządzanie, logistyka i filologia angielska.

Ege University, Izmir w Turcji
Ege University to uczelnia publiczna, założona w 1955 roku z siedzibą w mieście Izmir. Kształci około 44.000 studentów i zatrudnia 6.500 pracowników dydaktycznych
i administracji. W ramach uniwersytetu wyróżnia się m.in. wydziały: Wydział Dentystyczny, Wydział Farmacji, Wydział Edukacji, Wydział Ekonomii i Nauk Administracyjnych, Wydział Komunikacji, Wydział Inżynierii, Wydział Rybołówstwa, Wydział Lekarski. W kampusie znajdują się liczne obiekty sportowe, banki, restauracje, a nawet centra handlowe.
Izmir to trzecie co do wielkości miasto w Turcji, położne w regionie Morza Egejskiego. Jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych, handlowych, kulturalnych i turystycznych.

IPAC France - Institute of Higher Education we Francji
IPAC jest uczelnią prywatną, położoną w miejscowości Annecy. Utworzona w 1984 roku uczelnia kształci na studiach licencjackich i magisterskich około 1.700 studentów i zatrudnia 200 pracowników dydaktycznych i administracji. Uczelnia kształci studentów na kierunkach: turystyka, marketing i komunikacja, bankowość i ubezpieczenia, dietetyka czy praca socjalna. Campus uczelni jest malowniczo położony między jeziorem a górami i znajduje się 5 minut drogi od centrum miasta. Annecy jest popularnym miejscem turystycznym.
Umowa między uczelniami dotyczy wymiany międzynarodowej studentów i wykładowców kierunków finanse i rachunkowość oraz zarządzanie.

Florida Universitaria, Walencja w Hiszpanii
Florida Universitària została utworzona w 1977 roku. Kształci 4.000 studentów na studiach licencjackich oraz magisterskich i zatrudnia 130 wykładowców. Liczba absolwentów wynosi 12.000.  Hiszpańska Uczelnia to dynamiczna i innowacyjna instytucja, która kładzie duży nacisk na rozwój postawy przedsiębiorczej wśród studentach. Podczas edukacji wykorzystywane są innowacyjne metody np. prace w ramach projektu, symulacje biznesowe, inwestycyjne czy giełdowe. Kształcenie odbywa się  w takich dziedzinach jak: administracji i zarządzanie, finanse i rachunkowość, turystyka, edukacja wczesnoszkolna, elektronika oraz inżynieria automatyki przemysłowej.

University of Leipzig – Uniwersytet w Lipsku, Niemcy
Uniwersytet Lipski został założony w 1409 roku. To jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie i drugi pod tym względem w Niemczech. Na ponad 140 kierunkach studiuje 28 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Uczelnia składa się z 14 wydziałów i 128 instytutów. Ważniejsze wydziały to m.in: Prawa, Filologii, Nauk Pedagogicznych, Nauk Ekonomicznych, Medycyny, Biologii, Farmacji i Psychologii oraz Fizyki i Nauk Geologicznych. Uniwersytet prowadzi wymianę z ponad 350 szkołami wyższymi w ramach Programu Erasmus+  z około 150 europejskich miastach oraz z ponad 60 uniwersytetami spoza Europy.
Lipsk to najliczniejszy ośrodek wschodnioniemieckiego landu Saksonia. To duże centrum przemysłowe, jedno z ważniejszych ośrodków handlu (odbywają się tu Targi Lipskie), kultury i nauki z kilkusetletnią tradycją.

University of Rijeka - Uniwersytet w Rijece, Chorwacja
Uniwersytet w Rijece (chorwacki: Sveučilište u Rijeci) znajduje się w mieście Rijeka. W strukturze uniwersytetu wyróżnia się: 9 wydziałów, akademię sztuki, 4 instytuty, bibliotekę uniwersytecką oraz Centrum Studenckie.
Uczelni kształci na studiach: licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Choć istniejąca w obecnej formie uczelnia została założona w 1973 roku, pierwszą działalność naukową odnotowuje się już w 1627 roku (prowadzona przez jezuitów).
Wydział Filozofii istnieje od 1726 roku, Teologicznego od 1728 roku.
Do najnowszych wydziałów należą: biotechnologii, informatyki, matematyki i fizyki (założone w 2008 roku).
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych uczelni aktywnie uczestniczy w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) oraz w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego (EHEA). Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych, naukowych i zawodowych.