Czwartek, 20 czerwca 2024

30-lecie programu Erasmus

Trzydziestoletnia historia mobilności studentów w programach Erasmus i Erasmus+ dała Europie niezwykłe bogactwo – pokolenie ludzi otwartych na świat, samodzielnych, kreatywnych, odważnie sięgających po nowe doświadczenia edukacyjne i kulturowe. Program ten odegrał również ogromną rolę w procesie integracji europejskiej, poszerzania współpracy naukowej i wspierania rozwoju uczelni oraz możliwości ich pracowników i studentów.

Mimo upływu 30 lat, główna idea programu pozostaje ta sama - rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami.
Historia Programu Erasmus w Polsce zaczyna się wraz z rokiem akademickim 1998/1999. W latach 1995-2006 Erasmus wchodził w skład wspólnotowego programu Socrates, w latach 2007-2013 był częścią programu „Uczenie się przez całe życie”, a od roku 2014 jest częścią programu Erasmus+, programu Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia, szkoleń, młodzieży i sportu, przewidzianego na lata 2014-2020.

To marka, która się sprawdziła i na której budowane są kolejne produkty. Dlatego też Erasmus, jako najbardziej rozpoznawalny program, dał podwaliny do budowania kolejnego programu w dziedzinie edukacji. Chodzi oczywiście o następcę, którym jest program Erasmus+. Dziś połowę budżetu tego programu obejmuje sektor Szkolnictwo wyższe. Na projekty edukacyjne realizowane w ramach unijnej inicjatywy rocznie przeznacza się w Polsce ok. 50 mln euro. Dzięki tym funduszom ok. 15 tys. polskich studentów wyjeżdża każdego roku z kraju, by studiować na zagranicznych uczelniach. Uczestnicy programu dzięki wyjazdom rozwijają liczne umiejętności. Nie tylko uczą się języków obcych, ale również rozwijają kompetencje interpersonalne, poznają nowe kultury, stają się bardziej otwarci na nowe wyzwania i pewni siebie. Erasmus+ zmienił życie już tysięcy osób i robi to do tej pory.

Już w styczniu rusza projekt „Erasmus+ Bus”. W ramach przedsięwzięcia eksperci Narodowej Agencji Programu Erasmus+ będą podróżowali po Polsce i przez cały 2017 r. informowali o ofercie obejmującej wszystkie sektory programu Erasmus+. Nasza inicjatywa skierowana jest do przedstawicieli wszystkich instytucji i organizacji, które są zainteresowane pozyskaniem środków z najpopularniejszego unijnego programu edukacyjnego.

Źródło: www.erasmusplus.org.pl