Niedziela, 30 czerwca 2024

Strategie ekologiczne w ruinach kapitalizmu

Z inicjatywy Zakładu Edukacji i Pomocy Społecznej oraz Studenckiego Koła Naukowego ,,Wizja’’ 14 grudnia odbyło się Seminarium Naukowe pt. ,,Strategie ekologiczne w ruinach kapitalizmu. Sztuka – Nauka – Technologia’’. Główne idee seminarium dotyczyły kwestii związanych ze sztuką współczesną, która problematyzuje relacje pomiędzy naturą, kulturą i technologią.

Wprowadzający wykład performatywny,  zatytułowany ,,Nowe materiały: sztuka, nauka, technologia w poszukiwaniu ekologicznej równowagi (na przykładzie twórczości Davida Benjamina i Philipa Rossa artystycznych eksperymentów z grzybami)’’, wygłosił opiekun naukowy seminarium prof. nadzw. dr hab. Tomasz Misiak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kolejne trzy wystąpienia, reprezentujących także UAP prelegentów (dr Katarzyna Klich, dr Paweł Kaszczyński, dr Adam Nowaczyk), miały dwojaki charakter – z jednej strony wpisywały się w dyskurs teoretyczny związany z triadą sztuka – nauka – technologia, z drugiej zaś strony zawierały ilustracje autorskich strategii i postaw twórczych artystów. W dalszej części obrad Joanna Wilczyńska (Akademia Sztuki w Szczecinie; Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu) zaprezentowała idee leżące o podstaw jej autorskiego projektu ,,Soil Troth’’. Z kolei Mateusz Gromadzki (UAP) omówił problem związany z własnym procesem twórczym  - silnie związanym z ideą jedności człowiek – ziemia - natura. W seminarium czynny udział wzięło również dwoje studentów ze SKN ,,Wizja’’. Natalia Sadłowska przedstawiła zagadnienie związane z wykorzystaniem surowców naturalnych w pracy terapeuty zajęciowego, z kolei Robert Szczepaniak omówił zgubny dla natury i krajobrazu wpływ działalności człowieka (referat pt. ,,Naturalne miejsca, które mogą wkrótce zniknąć’’). Jako ostatni głos zabrał Marcin Olejniczak (organizator seminarium), który doszukiwał się owadzich inspiracji w: teorii kultury, technologii i sztuce .

Seminarium zakończyła dyskusja z udziałem zaproszonych gości i uczestników seminarium  na temat współczesnych paradoksów relacji w układzie: sztuka – natura – technologia.