Poniedziałek, 1 lipca 2024

Kształcenie praktyczne na poziomie wyższym

Prof. Mirosław Pawlak, Rektor PWSZ w Koninie, uczestniczył w konferencji pt. „Jakość w kształceniu praktycznym na poziomie wyższym – europejskie przykłady i możliwości dla Polski”. Konferencja odbyła się 12 czerwca br. w Warszawie (Centrum Nauki Kopernik). Organizatorami byli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Bank Światowy. Głównym celem spotkania było przedstawienie rozwiązań kształcenia zawodowego wprowadzonych w innych krajach oraz pokazanie jego roli w systemie szkolnictwa wyższego.

W spotkaniu uczestniczyli międzynarodowi eksperci ds. szkolnictwa wyższego, rektorzy, przedstawiciele świata akademickiego z Polski i zagranicy oraz przedsiębiorcy.  Podczas konferencji prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, mówiła o misji jaką mają do spełnienia nie tylko nowoczesne wyższe szkoły zawodowe, ale także uczelnie akademickie, które z sukcesem mogą rozwijać programy kształcenia zgodnie z aktualną praktyką zawodową w danej branży. Podkreśliła, że programy kształcenia o profilu praktycznym są nie mniej ważną częścią systemu szkolnictwa wyższego, niż programy o profilu akademickim. Dodała, że kształcenie o profilu praktycznym jest kluczowym, pełnoprawnym podejściem do szkolnictwa wyższego.
W trakcie kilku paneli tematycznych dyskutowano m.in. o tym, jakich absolwentów poszukują pracodawcy, co wyróżnia kształcenie praktyczne oraz jak jest rola tego kształcenia w procesie uczenia się przez całe życie. Rozmawiano także o tym, jak „odpowiadać na potrzeby rynku pracy” – co oznacza to w praktyce, w jaki sposób uczelnie mogą współpracować z pracodawcami?

Podczas spotkania odbyło się również posiedzenie Zarządu Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych, na którym podjęto dyskusję nad programem wrześniowego spotkania, które odbędzie się PWSZ w Koninie.

Monika Wojciechowska/Dariusz Wiliński

zdjęcia: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego