WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Poniedziałek, 1 lipca 2024

„Współpraca z osobami z niepełnosprawnościami – refleksje”




Zaczęło sie od pomysłu, rzuconego mimochodem podczas pewnej rozmowy wieczorową porą. Każde z nas wyczuwało potrzebę zainicjowania sytuacji, która mogłaby w korzystny sposób zjednać działania studentów PWSZ i uczetników życia w Fundacji wspierającej rozwój osób z niepełnosprawnościami. Jako wolontariuszka z kilkuletnim stażem w „Otwarciu”, niehybnie zaproponowałam to właśnie miejsce, i wraz z Damianem Bąkiem - studentem III roku na kierunku Fizjoterapia - mimo oczywistych wątpliwości, rodzących się wokół zagadnienia potencjalnie chętnych uczestników, podjęliśmy stosowne kroki ku realizacji owego zamysłu.
W konsekwencji, po paru niezbędnych rozmowach, konsultacjach i dopięciu kwestii formalnych na ostatni guzik, udało nam się zorganizować Warsztaty pt.: „Współpraca z osobami z niepełnosprawnościami”, których program został opracowany przez Karolinę Bartkowiak – oligofrenopedagoga od lat związanego tokiem zawodowej aktywności z Fundacją „Otwarcie” (siedziba w Starym Koninie, ul. Kilińskiego 1). To ona właśnie poprowadziła zajęcia, wobec których zainteresowanie ze strony studentów różnych kierunków (Fizjoterapia, Praca Socjalna, Pedagogika, Wychowanie Fizyczne), przerosło nasze wstępne mniemania (bo trudno byłoby nawet określić je mianem „oczekiwań”).
Właśnie ze względu na sporą liczbę chętnych spotkania zaplanowano w czterech terminach (tj. każdy wtorek stycznia, począwszy od 9. dnia miesiąca). Miały one miejsce w sali gimnastycznej przy ul. ks. J. Popiełuszki 4.
Program warsztatów skupiony został wokół trzech wiodących zadań, które w całości stworzyły niejako część pierwszą Warsztatów - wstęp do dalszych poczynań w obszarze współpracy PWSZ – Fundacja „Otwarcie”:
  1. ćwiczenia z zakresu budowania zespołu,
  2. „wychodzenie zza muru” z wykorzystaniem dramy stosowanej,
  3. ćwiczenia w grupach – czy boimy się osób niepełnosprawnych?
Jednakże powiedzieć, że zostały one jedynie wykonane czy przeprowadzone, to jakby całemu przedsięwzięciu odebrać niepodważalny sens. Miałam przyjemność uczestniczyć w jednym ze spotkań. Karolina Bartkowiak bez wątpienia potrafi nie tylko zbudować korzystną atmosferę swobody i życzliwości, ale przede wszystkim sprawić, że uczestnicy sami, krok po kroku, przyczyniają się do zacieśniania więzów między sobą. Stopniowanie trudności wykonywanych ćwiczeń ułatwiało także przełamywanie własnych barier, oporów, umożliwiało bezpieczne wyłanianie siebie z cienia nieśmiałości czy wstydliwości. Rzetelne przygotowanie prowadzącej i celowość zadań sprawiały, że uczestnicy bez zbędnych pytań pozwalali prowadzić się przez zaplanowany proces.
Poprosiłam o wyrażenie opinii własnych troje uczestników – studentów różnych kierunków, by zaprezentować szerszą perspektywę przebiegu Warsztatów: 
Warsztaty były bardzo pouczajace. Ćwiczenia przeprowadzono w sposób niezwykle ciekawy, często zabawny. Zauwazyć można, że my – uczestnicy - z kazdym ćwiczenie stawaliśmy się inni, bardziej otwarci. Interesujące było to, że z każdym z grupy można było wejść w interakcje. Sądzę, że te warsztaty sprawiły wiele przyjemnosci, każdy mógł też lepiej poznać siebie. Ostatnie ćwiczenie, podczas którego trzeba bylo wcielić się w osobę niepełnosprawną i osobę pomagająca pokazały jakie mam słabości.”
Klaudia Ciesielska – studentka II roku na kierunku Pedagogika
Warsztaty z Karolą były bardzo inspirujące. Połączenie dramy, humoru i wiedzy, z tego nie mogło wyniknąć nic innego, jak pełna profeska, ot co. Karola przyszła przygotowana na warsztaty, z pełną wiedzą merytoryczną, choć odrobine zestresowana, to i tak dała z siebie 110%. Warsztaty były pełne uśmiechu, skupienia na własnym ciele, wczucia się we własne potrzeby, w swoje granice, jak i wyczucia granic innych, bo jednak nie każdy o wszystkim werbalnie przekaże. Warsztaty dały mi wiele do myślenia, zmotywowały mnie do dalszej pracy nam sobą, zarysowały mi choć trochę to, czego jeszcze nie wiedziałam. Nadal jestem pod wrażeniem. A może nauczę się dramy?
Marta Grzywacz – studentka II roku na kierunku Praca Socjalna
Warsztaty, które zostały ostatnio zorganizowane przez Karolinę Kozłowicz i Damiana Bąka przyniosły wiele korzyści. Pozwoliły naszej grupie na doświadczenie zupełnie innego, a zarazem bardzo ciekawego podejścia w aspekcie nawiązania kontaktu/współpracy z pacjentem z niepełnosprawnością. Pani Karolina Bartkowiak charakteryzuje się duża wiedzą, którą z łatwością  potrafi przekazać prowadzonej grupie, zajęcia te były bardzo ciekawe, prowadzone w luźny i wesoły sposób. Jako grupa jesteśmy bardzo zadowoleni że mieliśmy okazji w nich uczestniczyć.
Bartosz Ziółkowski – student II roku na kierunku Fizjoterapia
Przyglądając się takim spostrzeżeniom, nie sposób nie uznać Warsztaów za swoisty sukces. Tym chętniej w najbliższym czasie podjęte zostaną kroki ku zorganizowaniu kolejnego etapu współpracy.
Karolina Kozłowicz
Studentka II roku na kierunku Pedagogika

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki