Niedziela, 30 czerwca 2024

VI Studencka Konferencja Naukowa „Dziecko w przestrzeni edukacyjnej”

Dnia 22 maja 2018r. odbyła się VI Studencka Konferencja Naukowa „Dziecko w przestrzeni edukacyjnej” zorganizowana w ramach działalności SKN Młodych Pedagogów pod opieką Pani dr Marianny Styczyńskiej. Problematyka podejmowana przez prelegentów dotyczyła dziecka w różnych przestrzeniach edukacyjnych.
Konferencje rozpoczęła dr Marianna Styczyńska, która powitała zebranych gości, prelegentów oraz studentów uczestniczących w obradach, w szczególności Kierownika Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej mgr. Artura Cygana oraz Kierownika Zakładu Edukacji i Pomocy Społecznej mgr. Marcina Olejniczaka. Pani doktor o oficjalne otwarcie konferencji poprosiła mgr. Artura Cygana.
Jako pierwsza zabrała głos prof. dr hab. Kinga Przybyszewska, która swoją prelekcję poświęciła kształtowaniu tożsamości dziecka w przestrzeni edukacyjnej.
Wystąpienia mgr. Artura Cygana skupiało się wokół funkcji rodziny w życiu dziecka z zespołem Downa. Pan magister zwrócił uwagę na wybrane aspekty dotyczące roli rodziny w życiu dziecka z zespołem Downa, natomiast Pan mgr Marcin Olejniczak zajął się kwestią dotyczącą roli mediów w kulturze i społeczeństwie oraz przemianami zachodzącymi w dzieciństwie. Nad problematyką organizowania kontaktu pomocowego dziecka w wieku przedszkolnym skupiła się opiekun koła doktor Marianna Styczyńska. Doktor Jadwiga Knotowicz w swoim wystąpieniu podzieliła się refleksjami z przeprowadzonych badań dotyczących terapii i profilaktyki dziecka w edukacji wczesnoszkolnej. Badania te zostały przeprowadzone przez studentów III roku pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Na zakończenie pierwszej części spotkania mgr Justyna Jacińska poruszyła problematykę przestrzeni dziecka w rodzinie z problemami alkoholowymi.       Konferencje uświetniła część artystyczna o charakterze muzycznym w wykonaniu studentów: Weroniki Klamrzyńskiej, Dominiki Grzelak, Martyny Buciak, Michała Gąbki oraz Kacpra Rzeżnickiego.
W drugiej części spotkania studenci z kierunku pedagogiki oraz pracy socjalnej zajęli się problematyką roli rodziców oraz szkoły w kreowaniu przestrzeni edukacyjnej dziecka, językiem angielskim w nauce dzieci przedszkolnych, czasem wolnym dzieci. Zwrócili uwagę uczestników również na  poczucie rytmu wśród dzieci, aksjologiczne i teleologiczne aspekty edukacji fizycznej dziecka, wartości w życiu dziecka oraz rolę rodziców w edukacji dziecka.
Zorganizowana Konferencja stała się przyczynkiem do budowania nowego spojrzenia na dziecko oraz dostarczyła inspiracji do podejmowania kolejnych wyzwań.