Piątek, 28 czerwca 2024

Wycieczka Studentów do firmy Saint Gobain

Wycieczka do Saint-Gobain

19 stycznia 2018 roku studenci IV roku „mechaniki i budowy maszyn” PWSZ w Koninie, mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce zorganizowanej do firmy Saint-Gobain, zlokalizowanej w Kole przy ulicy Norton 1. Wycieczka miała na celu przybliżenie w sposób praktyczny zagadnień omawianych na zajęciach ze współczesnych materiałów konstrukcyjnych.
Grupa Saint-Gobain jest obecna w 67 krajach ma ponad 1000 zakładów produkcyjny i ponad 4100 punktów dystrybucyjnych. W samej Polsce ma aż 25 zakładów produkcyjnych zatrudnia ponad 7000 pracowników. Grupa Saint-Gobain tworzy, produkuje i dystrybuuje innowacyjne materiały i rozwiązania mające ważny wpływ na jakość życia każdego z nas, m.in. materiały budowlane i przemysłowe oraz szyby do samochodów i pojazdów transportowych. Początki firmy sięgają 1665 roku a założycielem był Jean-Baptiste Colbert, minister finansów króla Ludwika XIV. Pomimo tego, że firma powstała we Francji, to w miarę upływu lat rozprzestrzeniła się na cały Świat. Saint- Gobain swą popularność zdobyło dzięki produkcji elementów szklanych, które znalazły zastosowanie w budownictwie, ale i motoryzacji. Obecnie co drugi samochód wyprodukowany w Europie posiada szyby wykonane przez Saint-Gobain. Choć wizytówką firmy jest szkło to również zajmuje się produkcją m.in. materiałów ściernych, tkanin i dzianin z włókna szklanego ora  kompleksowych rozwiązań izolacyjnych. W samym Kole produkowane są materiały ścierne, łożyska ślizgowe, uszczelniacze oraz materiały kompozytowe.
Głównym opiekunem i przewodnikiem wycieczki była przesympatyczna Pani Patrycja Tomczyk, która dbała o to, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem. W pierwszym etapie studenci zostali zapoznani z historią firmy, programem Lean Manufacturing, zagadnieniami BHP oraz możliwościami produkcyjnymi. W następnym etapie podzieleni na dziesięcioosobowe grupy i zaopatrzeni w kamizelki odblaskowe, obuwie i okulary ochronne, stopery i bezprzewodowy sprzęt dla przewodników wycieczek, udali się na zwiedzanie zakładu. Studenci mieli możliwość zobaczenia jak powstają narzędzia do obróbki ściernej, takie jak tarcze do szlifowania, tarcze do cięcia oraz papiery ścierne o różnym kształcie i rozmiarze. W kolejnym etapie studenci udali się do drugiej hali, w której można było zobaczyć jak powstają łożyska ślizgowe, stosowane głównie w zawiasach samochodowych, uszczelniacze pracujące w wymagających warunkach oraz materiały kompozytowe będące mieszanką m. in. włókna szklanego i teflonu. Studenci zobaczyli jak i na jakich maszynach powstają narzędzia potrzebne do produkcji ww. elementów. Ostatnim, jakże zaskakującym etapem wycieczki było zaproszenie na obiad do stołówki zakładowej.
Podsumowując, należy podkreślić, że wycieczka w stu procentach spełniła oczekiwania studentów. Poza tym, że główny cel wyjazdu został osiągnięty, to dodatkowo studenci w praktyce zaobserwowali zastosowanie zasad BHP, które omawiane były na zajęciach z ergonomii z elementami BHP. Na szczególną pochwałę zasługuje wysoki poziom organizacji zwiedzania zakładów Saint-Gobain, firma pokazała pełen profesjonalizmem w tym zakresie. Niestety była to ostatnia wycieczka studentów w tym toku studiów, ale można z pełną świadomością stwierdzić, że to wisienka na torcie wśród wszystkich wycieczek odbytych przez studentów IV roku „mechaniki i budowy maszyn”.

Sebastian Nadolski