WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Piątek, 28 czerwca 2024

Nagroda jest lepsza

Doświadczenia się nie dziedziczy – przypomniała Dorota Zawadzka, znany psycholog dziecięcy, która w czwartek (4 kwietnia) spotkała się z młodzieżą i nauczycielami oraz  studentami w auli PWSZ w Koninie. Wykład „Dobra komunikacja i zabawa – naturalne kształtowanie postawy lidera” wzbudził nie tylko prawdziwe zainteresowanie, ale też wiele śmiechu.
 
Doświadczenie dzieci muszą zdobyć same. Pozwólmy im eksperymentować, podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje. Nie zabijajmy w nich kreatywności mówiąc: Masz zrobić tak i tak – zachęcała i opowiedziała, jak jeden z jej synów wpadł na pomysł, by dwudziestogroszówkę, która wpadła między klepki podłogi, wyciągnąć z pomocą języka.

Najbardziej znana w Polsce niania, na co dzień psycholog i ekspert do spraw rozwoju dziecka, redaktor naczelna serwisu internetowego dla rodziców oraz członek zespołu doradców wspierającego działania Biura Rzecznika Praw Dziecka, udowodniła, że jest niezwykle medialna. Od pierwszej chwili zagarnęła uwagę słuchaczy. Choć tytuł spotkania brzmiał poważnie, a sam wykład traktował o rzeczach ważnych, to jego forma była przystępna i pełna humoru. Zresztą używanie humoru zamiast złości jest, zdaniem Zawadzkiej, jednym z niebagatelnych elementów wychowania.

Ponad półtoragodzinny wykład, z ciekawymi anegdotami i przykładami z wieloletniej praktyki psychologicznej, był opowieścią o najczęstszych błędach wychowawczych. – Nie tłumaczymy dzieciom, co i dlaczego wolno lub nie wolno robić, za to chętnie mówimy kategorycznie: NIE WOLNO!, NIE RÓB TAK!, CO TY ROBISZ?! DOMYŚL SIĘ! – wymieniała „ulubione” rodzicielskie połajanki, wcielając się w rolę oburzonej matki. – A skąd taki trzy- lub czterolatek ma  wiedzieć o co nam chodzi? Nam się wydaje, że dziecko dojrzewa jak owoc – samo. Fizycznie – owszem, ale emocjonalnie i do życia w społeczności jest konieczna nasza pomoc, nasza nauka, objaśnienie otaczającego je świata i wzorzec – wyjaśniała. Dużo śmiechu wzbudziły historie o nadopiekuńczej matce, która w wielkiej torbie nosiła kilka rodzajów napojów, by podać córce odpowiedni w zależności od kaprysu dziecka, o matce udającej, że słucha swojego synka i jednocześnie rozmawiającej przez komórkę. – Trzeba dzieci uważnie słuchać, a nie tylko mówić im, że się je słyszy – podkreślała kilkakrotnie.

Padła też niemal anegdotyczna opowiastka o rodzicach wiecznie niezadowolonych z ocen swoich pociech. – Dostałeś z fizyki trójkę? A czemu nie czwórkę? To jak ty się uczyłeś? I nie słucha się jego wyjaśnień. Już się wszystko wie. A może to była jedna z dwóch trójek na całą szkołę? Trzeba słuchać argumentów dziecka – dodała.

Wykładowi towarzyszyła multimedialna prezentacja z wieloma oczywistymi, wydawać by się mogło, poradami, które jednak często umykają rodzicom i nauczycielom. A więc: nie złość się, lepiej używaj humoru, nie wywieraj presji, oceniaj obiektywnie, nie karz zbyt często, bo kara demobilizuje. – Jeśli coś dziecku nie wyszło, to nie róbmy dodatkowych wyrzutów. Brak sukcesu, to już kara – podkreśliła Zawadzka. – Chwalmy dzieci, ale mądrze, a więc nie za to, co już od dawna wiedzą lub umieją, ale za to, co kosztowało je więcej trudu niż zwykle – zachęcała. – Dlaczego tak łatwo mówimy swojemu dziecku, że jest głupie, niezaradne – pytała. – Mówmy, że są fajne, zabawne, grzeczne. A jeżeli były niegrzeczne, to powiedzmy, że w określonej sytuacji, a nie, że zawsze. Że, owszem, zachowały się głupio, a nie – że są głupie –  tłumaczyła.

Pewnie samo wymienienie dobrych rad byłoby nudne, ale ciekawe i dobrze opowiedziane przykłady z wieloletniej praktyki psychologa i własnych doświadczeń rodzicielskich, niepozbawionych błędów wychowawczych, sprawią być może, że przyszli rodzice wiele z tego spotkania zapamiętają. A u tych, co dzieci już mają, wzbudzą refleksję, nim zakażą swojej latorośli korzystania z komputera do końca świata lub wyjść do kolegów do czasu ukończenia szkoły. – Stawiajmy granice konsekwentnie, ale adekwatnie do sytuacji – poradziła „super niania”.

aria


Wywiad Sławomira Zasadzkiego -  Radio Konin


http://konin24.info/

http://konin24.info/konin.php/a,151,n,10152/Aktualnosci/Rodzicielstwo-na-pelen-etat





 
<
  • DSC00298
  • DSC00299
  • DSC00302
  • DSC00306
  • DSC00311
  • DSC00314
  • DSC00320
  • DSC00321
  • DSC00322
  • DSC00323
  • DSC00326
  • DSC00327
  • DSC00330
  • DSC00342
  • DSC00346
>

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki