Piątek, 28 czerwca 2024

Dobrze czuł się wśród książek

Imię Profesora Mariana Walczaka otrzymała Biblioteka Uczelniana PWSZ w Koninie. Wśród wielu pięknych słów o Nim jako pedagogu, padły kilkakrotnie również takie, który wiele mówią jakim był człowiekiem: – Zawsze umiał powiedzieć właściwą rzecz we właściwym momencie.

– Profesor Marian Walczak to jedna z najbardziej świetlanych postaci, z którą zetknąłem się najpierw na Wydziale Pedagogiczno-Społecznym w Kaliszu, gdzie razem pracowaliśmy, a potem także tutaj – przyznał na wstępie uroczystości prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie. – Do wszystkich podchodził z szacunkiem, zawsze miał dobre i mądre słowo, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Wiadomość o Jego śmierci była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale też natychmiast przyszła myśl, że musimy Go uhonorować. I nadanie Jego imienia naszej bibliotece będzie godnym upamiętnieniem Profesora – mówił prof. Pawlak.

Uroczystą laudację z tej okazji – „Profesor Marian Walczak – Mistrz w służbie kultury języka i edukacji bibliotecznej” – wygłosił prof. Jan Grzesiak, nie tylko wieloletni współpracownik prof. Walczaka, ale kolega i przyjaciel. Jej pierwszą część wypełniły opis kariery zawodowej oraz osiągnięcia Profesora jako nauczyciela i naukowca. – Swoimi zainteresowaniami objął szerokie spektrum problemów z zakresu edukacji, a zwłaszcza edukacji bibliotecznej oraz nauk o niej. W tej dziedzinie należy do najwybitniejszych pedagogów polskich, jest uznany w kraju i za granicą – podkreślał prof. Grzesiak. Zaznaczył również, że prof. Walczak zasługuje na miano mecenasa mądrości, która jest obecna w Jego twórczości, działalności oraz osobistych wyborach. – Potrafił udowodnić, że wybory w oparciu o prawdę i szacunek dla drugiego człowieka pozwalają na zwycięstwo nawet w najtrudniejszych chwilach – przyznał autor laudacji.

Pięknie zabrzmiały słowa Eweliny Poniedziałek, córki prof. Walczaka, która przedstawiła Go od strony zupełnie nieznanej osobom spoza rodziny. – Od zawsze miał motywację do nauki. Już jako chłopiec zamiast pilnować krów, wolał czytać książki. Wiele poświęcił, żeby ukończyć wybrane liceum, a żeby się utrzymać, pracował jako kelner i listonosz. Jako ojciec tłumaczył nam trudne sprawy, nigdy się nie gniewał, nie komentował, do niczego nie zmuszał, zawsze otaczał nas opieką. Nie używał wielkich słów i nigdy nie czul się lepszy od innych – wspominała córka, która w akademii uczestniczyła z mężem i dziećmi. Był również Jego syn – Tomasz – z rodziną. Wspólnie z rektorem Pawlakiem odsłonili w holu biblioteki tablicę pamiątkową. Dzięki ich uprzejmości w bibliotecznej czytelni znalazły się wyróżnienia, medale i książki autorstwa prof. Walczaka oraz inne pamiątki po Nim.

Wystawa poświęcona patronowi Biblioteki Uczelnianej PWSZ w Koninie potrwa do 8 stycznia 2015 r.

W uroczystości, która odbyła się 15 grudnia 2015 r., udział wzięli również prof. Mirosław Śmiałek, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Społecznego UAM w Kaliszu, oraz grupa najbliższych współpracowników prof. Walczaka z tej uczelni.
aria

• IMG_6169_2