Piątek, 28 czerwca 2024

Najlepszy pomysł ostatniego 20-lecia

O najważniejszych problemach i przyszłości uczelni zawodowych dyskutowano podczas XIX Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ), która odbyła się w Koninie w dniach 18–21 września. Gospodarzem konferencji był prof. dr hab. Mirosław Pawlak. Poza rektorami i przedstawicielami uczelni z całej Polski w konferencji uczestniczyli dr hab. Jacek Guliński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł Krystyna Łybacka, była minister edukacji narodowej i sportu, oraz Marian Zalewski, członek Zarządu TVP. Swoją obecnością spotkanie rektorów uświetnił prof. dr hab. Bronisław Marciniak, rektor UAM w Poznaniu, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Poseł Krystyna Łybacka mówiła o tym, że państwowe wyższe szkoły zawodowe są najlepszym pomysłem edukacyjnym ostatniego 20-lecia. Jej zdaniem niebagatelne znaczenie miało nie tylko to, że powstawały one w byłych miastach wojewódzkich, lecz także to, że te miasta nie były silnymi ośrodkami akademickimi, co oznaczało, że były bliżej miejsca zamieszkania potencjalnych studentów. Jest prawdopodobne, że młodzież, która podjęła naukę w wyższej szkole zawodowej, nigdy nie studiowałaby na uczelni akademickiej.
– Przewaga szkół zawodowych nad uczelniami akademickimi polega na tym, że one szybciej reagują na potrzeby środowiska. To one jako pierwsze zaczęły rozpoznawać lokalny rynek pracy i kształcić na potrzeby tego rynku – mówiła. Zaniepokoiła się jednak przyszłością państwowych wyższych szkół zawodowych. – Jeśli nadal zostanie zachowane finansowanie w algorytmie, którego zasadniczą wagą będzie liczba studentów, to uczelnie będą miały problem – tłumaczyła i przytaczała dane dotyczące niżu demograficznego. Wspomniała też o innym zjawisku, które jest coraz bardziej widoczne – młodzież coraz częściej nie myśli o studiowaniu. Dotąd znaczna część młodych ludzi widziała w studiowaniu szansę na awans społeczny. Teraz sytuacja się zmienia, ponieważ dyplom uczelni nie jest już przepustką do pracy. Korzystając z okazji, że na spotkaniu obecne były media, zganiła je, że w ten sposób nagłaśniają problem i proponowała zmianę retoryki. – Zżymam się, kiedy słyszę, że winne są uczelnie, bo produkują bezrobotnych. Czy uczelnia to salon samochodowy, który musi upchnąć towar?  – pytała. – Przecież uczelnia nie tworzy miejsc pracy, uczelnia do pracy przygotowuje. O miejsca pracy powinien się martwić sektor gospodarki, usług – tłumaczyła. Przed wprowadzeniem kolejnej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która jest właśnie przygotowywana, poseł Łybacka proponuje szeroką dyskusję, która poza sprawą finansowania uczelni, powinna dotyczyć także m.in. sposobu organizowania i finansowania praktyk zawodowych czy minimów kadrowych.

Prof. dr hab. Józef Grabarczyk, przewodniczący KRePSZ, rektor PWSZ w Gnieźnie, dotknął bardzo ważnego problemu, jakim jest zamknięty dostęp publicznych uczelni zawodowych do projektów badawczych. O możliwościach związanych z pozyskaniem pieniędzy unijnych w latach 2014–2020, między innymi na badania naukowe, mówił dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Omówił dwa programy unijne, które dają możliwość pozyskania funduszy dla uczelni, są to: Program Operacyjny Wiedza Edukacja oraz PO WER. Jedna z sesji plenarnych poświęcona była wytycznym obowiązującym podczas kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunkach o profilach praktycznych, które omówiła prof. Danuta Strahl, wiceprzewodnicząca PKA. Prof. dr hab. Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu przedstawił założenia projektu kompleksowego rozwiązania w zakresie organizacji studenckich praktyk zawodowych. Gościem Konferencji był także dr Marian Zalewski, chłonek zarządu TVP, który zaproponował uczelniom współpracę na antenie Telewizji Regionów.

Prof. dr hab. Mirosław Pawlak, gospodarz konferencji, powiedział, że to wielki zaszczyt i honor gościć u siebie rektorów wszystkich publicznych uczelni zawodowych w Polsce.
– Takie spotkania pozwalają na wypracowanie rozwiązań, chociażby dotyczących finansowania projektów badawczych. Rozwój własnej kadry jest w tej chwili sprawą kluczową dla naszych uczelni – stwierdził.

Państwowe wyższe szkoły zawodowe funkcjonują w Polsce od 15 lat. Wśród jubilatów znajduje się także PWSZ w Koninie. Obecnie w 36 uczelniach tego typu zdobywa wiedzę około 80 tys. studentów, a dyplomy w trakcie minionych lat otrzymało 210 tys. absolwentów.

iwa
  • DSC03965_1