Piątek, 28 czerwca 2024
W miniony wtorek odbyło się posiedzenie Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, podczas którego pochylono się nad wnioskiem nadania uczelni patrona. To jednak nie spotkało się z przychylnym przyjęciem części władz szkoły. Rezultat? Jedyna szkoła wyższa w mieście pozostaje nadal bezimienna. Kiedy i czy w ogóle ulegnie to zmianie?
Przypomnijmy, że do nadania szkole patrona, jej władze podchodziły po raz trzeci. Poprzednie propozycje rektora Mirosława Pawlaka upadły, ponieważ część Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie uznała, że są zbyt... upolitycznione! Rektor chciał, by patronem uczelni był profesor Władysław Bartoszewski (więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego, dwukrotny minister spraw zagranicznych, senator, dziś sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska). Ten ostatni fakt z życiorysu tego autorytetu nie wszystkim przypadł do gustu. Kolejnym kandydatem rektora był Ryszard Kaczorowski (polski polityk, działacz społeczny, harcerz, komendant chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku, od 2009 roku harcmistrz Rzeczypospolitej, po 1945 roku na emigracji, członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1989-1990 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie). Ta propozycja również nie spodobała się większości Senatu PWSZ, który zwrócił rektorowi uwagę, by jego propozycje były mniej upolitycznione. W międzyczasie padały także inne nazwiska. Mówiono o pochodzącym z Konina Janie Zemełce, czy budowniczym stoczni w Gdańsku - Eugeniuszu Kwiatkowskim. Wszystkie pomysły spaliły jednak na panewce i nie uzyskały większości głosów Senatu.
We wtorek władze uczelni pochyliły się po raz kolejny nad problemem i zadecydowały, by sprawę nadania imienia Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie odłożyć na przyszły rok akademicki. Czy do tego czasu padną lepsze propozycje? Tego nie wiadomo.

www.wkonin.pl

KONIN: Władze uczelni nie chcą nadać jej imienia