WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Piątek, 28 czerwca 2024

KONIN: Rektor rządzi samorządem, studenci odchodzą

Sytuacja w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie od kilku miesięcy jest bardzo napięta. O czym mowa? O relacjach na linii studenci - władze szkoły. Jest tak źle, że uczelnia od dłuższego czasu nie ma władz Samorządu Studenckiego i nie zanosi się na to, by ktokolwiek chciał ten stan rzeczy zmienić. Powód? Jest ich kilka. Jednym z nich jest fakt, że opiekę nad niezależnym samorządem objął... Mirosław Pawlak, rektor konińskiej uczelni.
Wszystko zaczęło się od oskarżenia poprzedniego przewodniczącego Samorządu Studenckiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie o nadużycia finansowe. Zarzut postawił sam rektor Mirosław Pawlak i wszczął wobec podejrzanego postępowanie dyscyplinarne. Postępowanie umorzono - student z własnej woli opuścił mury szkoły. Opiekę nad ciałem objął sam... rektor! I tu schody się zaczęły. Jak przyznają anonimowo sami słuchacze konińskiej szkoły, to był gwóźdź do trumny niezależności samorządu. Studenci mówią wprost, "opieka nad Samorządem Studenckim, którą prowadzi rektor, sprawia, że samorząd w oczach studiujących jest nieobiektywny, marionetkowy i w całości poddany władzom uczelni. Sam fakt tej opieki budzi podejrzenia o wywieranie presji i ingerencje władz w decyzje podejmowane przez samorząd.Takiego samorządu nie chcemy tworzyć". Dlatego też z władz samorządu masowo zaczęli uciekać słuchacze. Od dłuższego czasu studenci nie mają przewodniczącego swojego samorządu, ani zastępcy.
      Co ciekawe, już w najbliższym tygodniu mają się odbyć wybory nowych władz samorządowych. Jak udało nam się dowiedzieć, studenci się raczej do tego nie garną., ba wysyłają do Mirosława Pawlaka, rektora uczelni pisma, że obecna sytuacja jest niepokojąca. Obawy co do niezależności Samorządu Studenckiego w sytuacji, kiedy jego opiekunem jest rektor, są zasadne. Przypomnijmy tylko, że zgodnie z Ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym z 2005 roku ciało to ma bardzo szerokie uprawnienia. To studenci dzięki reprezentantom wybranym w drodze wolnych wyborów uczestniczą w najważniejszych posiedzeniach szkoły dotyczących podziału środków finansowych. To samorząd współdecyduje o programie studiów, przedstawia kandydatów do komisji dyscyplinarnych w tak zwanym sądzie koleżeńskim. Ponadto studenci sprawują władze uchwałodawczą, a nawet mają prawo do podejmowania strajku studenckiego, czy innych form protestacyjnych. Jednym z uprawnień żaków jest także niewyrażenia przez studentów zgody na wystawienie danej osoby na kandydata na prorektora do spraw studenckich. Czy to wszystko przewodniczący wraz z zarządem samorządu możne wykonywać całkowicie niezależnie i bez presji wiedząc, że bezpośrednim zwierzchnikiem, czy opiekunem (granica jest bardzo cienka) jest sam rektor? Sprawa jest wątpliwa.
      Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie odbijają piłeczkę i twierdzą, że dotychczasowe praktyki samorządów były wręcz niedopuszczalne. Podczas rozmowy z jednym z nauczycieli dowiadujemy się, że samo zasiadanie w gronie zarządu Samorządu Studenckiego dawało ogromne przywileje. - Nie trzeba być alfą i omegą, by wiedzieć, że słuchacze ci po ukończeniu studiów znajdowali miejsca pracy w tej właśnie szkole. Ale to nie koniec. Apetyt młodzieży rósł w miarę jedzenia i zaczęto z bycia w samorządzie czerpać korzyści majątkowe - a to już jest niedopuszczalne - usłyszeliśmy od wykładowców w jednej z sal.
      Pewne jest tylko jedno - sytuacja w uczelni jest patologiczna. Już niebawem, bo 17 i 18 maja PWSZ w Koninie po raz kolejny będzie obchodziła swoje święto - Juwenalia. Czy podczas święta młodości, święta studentów będzie miał kto odebrać z rąk prezydenta miasta klucze do bram miasta?
 
(Nazwiska naszych rozmówców, zgodnie z ich wolą, pozostają anonimowe i znane są tylko redakcji)

www.wkonin.pl
 

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki