Środa, 19 czerwca 2024

Portal Wielkopolski Wschodniej LM

Studenci znowu zawitali do Konina. Nowy rok akademicki rozpoczęli z Janem A.P. Kaczmarkiem, laureatem Oscara, rodem z Konina.

Jego imieniem została nazwana aula w Centrum Wykładowo - Dydaktycznym konińskiej PWSZ. W ten sposób rozpoczęły się także obchody 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. - To moje miasto, tutaj się urodziłem – powiedział przed nadaniem imienia, Jan A.P. Kaczmarek. - Jest to wyróżnienie, ale i obowiązek. Tutaj zacząłem komponować, jestem coś winien temu miastu. Chcę oddać to, co od niego dostałem – powiedział wzruszony kompozytor.

O ile przed uroczystością, któryś ze studentów nie wiedział jeszcze, kim jest patron największej auli, to film przypomniał tę postać. Fragment z gali, podczas której koninianin otrzymuje Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, na pewno wyjaśnił ten wybór. Jan A. P Kaczmarek zachęcał młodych ludzi, aby  dawali się ponieść wyobraźni i zobowiązał się do współpracy z PWSZ, do wspólnych przedsięwzięć, zwłaszcza tych artystycznych. - Jest to wyróżnienie, ale i obowiązek – powiedział do zgromadzonych w auli, która od dzisiaj nosi jego imię. - Chcemy, aby ta aula służyła szczytnym celom – powiedział Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie.

Po raz pierwszy w 15-letniej historii konińskiej PWSZ, podczas uroczystej inauguracji, przyznano dwa tytuły honorowego profesora. Otrzymali je: Józef Orczyk, pierwszy rektor i Tomasz Olejniczak, pierwszy prorektor konińskiej uczelni. W tym roku studia rozpoczęło około 800 studentów.- To dobry wynik – powiedział Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie