WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Powrót Rocznika Konińskiego

Po pięciu latach przerwy ukazał się kolejny numer Rocznika Konińskiego. Z tej okazji w bibliotece PWSZ dyskutowano o jego przyszłości.

Rocznik Koniński był wydawany od 1977 roku jako bezpośrednia kontynuacja (co uwidoczniono również w numeracji) Roczników Wielkopolski Wschodniej (wyszły cztery numery w latach 1973-76) i poprzedzającego je wydawnictwa Ziemia Konińska, którego trzy numery ukazały się w latach 1970-1972.
 
Kolejne wydania Roczników zawierały artykuły na temat historii, kultury, gospodarki i wydarzeń politycznych czterech powiatów, które w latach 1975-1998 wchodziły w skład województwa konińskiego. Publikacje ukazywały się w działach: Rozprawy, Materiały, Recenzje, Sylwetki, Z Życia Regionu. Po ukazaniu się dziesiątego numeru w 1982 roku, zarzucono wydawanie periodyku, które wznowiono dopiero w roku 1997. Po trzech numerach znów nastąpiła przerwa, tym razem czteroletnia. Kolejne trzy wydania (nr 14-16) ukazywały się w odstępach dwuletnich, a po numerze 16. znów nastąpiła dłuższa, pięcioletnia przerwa.

Do 1999 roku wydawcą Rocznika Konińskiego była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Koninie, a od numeru 14. rolę tę przejęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie wspólnie z Urzędem Miejskim i Starostwem Powiatowym w Koninie.

Najnowszy numer, wydany pod redakcją naukową Samanty Kowalskiej i Eweliny Poniedziałek, zawiera dwanaście artykułów, które nie zostały ułożone w działy tematyczne, co skrytykowała część uczestników spotkania w bibliotece PWSZ. Spierano się, czy Rocznik powinien mieć charakter ściśle naukowy, za czym opowiadał się rektor Mirosław Pawlak, czy raczej popularno-naukowy. Zgodzono się, że bez względu na ocenę poziomu i jakości najnowszego Rocznika Konińskiego, najważniejsze jest, że w ogóle się ukazał. Zarówno prezydent Józef Nowicki, jak i wicestarosta Andrzej Nowak zadeklarowali finansowe wsparcie wydawnictwa.

Nr 17 Rocznika Konińskiego zawiera artykuły: Ziemia konińska w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku (Marian Walczak), Strategia rozwoju gmin powiatu konińskiego (Artur Zimny), Konin w latach 2009-2011 pod znakiem inwestycji, kultury i współpracy międzynarodowej (Kazimierz Pałasz), Dziedzictwo kulturowe Konina (Samanta Kowalska), Kazimierz Biskupi – perła dziedzictwa kulturowego ziemi konińskiej (Ewelina Poniedziałek), Ksiądz Marian Margul i jego księgozbiór (Danuta Wańka), Przyczynek do zarysu sylwetek księży na podstawie „Kalendarza kościelnego dla Parafii Tuliszków” (Danuta Wańka), Ochrona dziedzictwa przyrodniczego z uwzględnieniem miasta Konina (Ramiro Kowalski), Reminiscencje okresu powstania styczniowego w rejonie konińskim (Zbigniew Michalak), Dwadzieścia lat działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie 1990-2010 (Józef Mazurkiewicz, Anna Kwaśniewska), Konińskie edycje Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA im. Profesora Henryka Kluby (Hanna Kubacka-Kujawińska), Dwuletnie obchody 120 rocznicy urodzin Witolda Friemanna (Andrzej Majewski).

www.lm.pl

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki