Poniedziałek, 24 czerwca 2024

Akademiczki z Konina rządzą w futsalu

Drużyna PWSZ Konin okazała się najlepszym zespołem na Akademickich Mistrzostwach Polski 2013 w Szczecinie, pokonując w finale ekipę UAM Poznań.

Zanim przejdziemy do najciekawszych wydarzeń warto dopowiedzieć, co działo się rano w grupach E i F, z których wyłoniono najlepszą czwórkę turnieju. Zacznijmy może od wydarzeń w grupie E.

Sporą niespodziankę w grupie E sprawiła drużyna AWFiS Gdańsk, która po zaciętym pojedynku okazała się lepsza od drużyny AWF-u Wrocław. Porażka dziewczyn z dolnośląskiego zaowocowała tym, że drużyna AWF-u na koniec zmagań w grupie miała na koncie zero punktów. Do niecodziennej sytuacjo doszło w ostatnim spotkaniu, w rywalizacji o pierwsze miejsce. Drużyna UAM Poznań zremisowała z siostrzanym AWF-em, a wynik ten … doprowadził do niezłego zamieszania. Organizatorzy i sędziowie długo naradzali się kto w takiej sytuacji powinien awansować do finału. Ostatecznie po około godzinnej dyskusji zdecydowano się rozegrać konkurs jedenastek. W serii rzutów karnych lepsze okazały się zawodniczki UAM-u, ale po minach obu drużyn z Poznania było widać spore zamieszanie i mętlik w głowach.

AWFiS Gdańsk – AWF Wrocław 2:1
Bramki: Zańko, Kutnik – Salwa

UAM Poznań – AWF Poznań 1:1 (k 3:1)
Bramki: Pawłowska – Zagajska

1.       UAM Poznań                    7 pkt.    8:4
2.       AWF Poznań                     7 pkt.    5:1
3.       AWFiS Gdańsk                 3 pkt.    3:6
4.       AWF Wrocław                 0 pkt.    3:6

W grupie F natomiast wszystko zostało wyjaśnione. Jeśli ktoś zastanawiał się jeszcze czy drużyna z Warszawy i z Częstochowy jest w stanie załapać się do walki o medale, to niedzielny poranek zweryfikował wszelkie wątpliwości. Najpierw zespół z Częstochowy uległ drużynie gospodyń, potem AWF Warszawa zmuszona była uznać wyższość Konina.

AJD Częstochowa – US Szczecin 1:2
Bramki: Kmiecik – Siwińska

PWSZ Konin – AWF Warszawa 4:2
Bramki: Jankowska x2, Diakow, Sikora – Pepłowska, Wasil

1.       PWSZ Konin                      9 pkt.    9:3
2.       US Szczecin                       6 pkt.    6:5
3.       AWF Warszawa               3 pkt.    6:9
4.       AJD Częstochowa           0 pkt.    3:7

Spotkania o miejsca końcowe:

Mecz o 15 miejsce

Politechnika Łódzka – Uniwersytet Opolski 1:1 (k 3:5)

Mecz o 13 miejsce:

Uniwersytet Gdański – AWF Katowice 1:4

Mecz o 11 miejsce:

Politechnika Śląska Gliwice – Politechnika Rzeszowska 0:0 (5:6)

Mecz o 9 miejsce:

UMCS Lublin – UJ Kraków 0:2
Bramki: Wilk, Gruszka

Mecz o 7 miejsce:

,,Za późno”. To jedyna myśl jaka mogła przyjść do głowy kibicom zespołu z Częstochowy. Efektowna wygrana na koniec turnieju z silnym kadrowo AWF-em Wrocław to mimo wszystko trochę za mało, jak na drugiego faworyta całych Mistrzostw.

AWF Wrocław – AJD Częstochowa 0:6
Bramki: Kmiecik x2, Bąk, Wolak, Sukiennik, Jędrak

Mecz o 5 miejsce:

Plan wykonany. Drużyna z Gdańska miała awansować do najlepszej ósemki i tego dokonała. Co więcej przyszło jej powalczyć nawet o miejsce piąte. Po ciekawym meczu dziewczyny z AWFIS uległy co prawda silnej ekipie z Warszawy, ale trzeba przyznać, że po niezłej walce.

AWFiS Gdańska – AWF Warszawa 0:2
Bramki: Nadaj, Grodzka

Mecz o 3 miejsce:

Będąca w lekkim amoku po wydarzeniach z meczu z UAM, drużyna AWF-u Poznań zmierzyła się z ekipą gospodyń turnieju. Szczecinianki okazały się jednak zbyt wymagającym rywalem i jak na faworytki turnieju przystało przekonywująco wygrały zapewniając sobie brązowe medale. Zastanawiać się można tylko czy ten mecz wyglądałby tak samo, gdyby w głowach zawodniczek AWF-u nie było niepotrzebnego mętliku. Być może Poznanianki stawiałyby bardziej zacięty opór zapewniając jeszcze więcej atrakcji w tym spotkaniu.

AWF Poznań – US Szczecin 0:3
Bramki: Pałaszewska, Piotrowska x 2 – Kwitowska

Finał:

Ktokolwiek wybrał się na spotkanie finałowe do Poznania, kiedy to rozgrywany był turniej półfinałowy doskonale zapamiętał, jaki wówczas mecz rozegrały obie ekipy z Wielkopolski. Praktycznie te same emocje mogliśmy obejrzeć w Szczecinie. Spotkanie stało na naprawdę wysokim poziomie, obie ekipy nastawiły się na efektowne akcje i w miarę możliwości otwarty mecz. Zaskakująco dobra postawa zawodniczek z Poznania w Mistrzostwach nie wystarczyła tym razem na rozpędzoną ekipę z Konina i mecz zakończył się wygraną PWSZ.

UAM Poznań – PWSZ Konin 1:3
Bramki: Machnacka – Pakulska, Sikora, Diakow

Najlepsza bramkarka – Anna Szymanska (Uniwersytet Szczeciński)

Królowa strzelczyń - Kamila Kmiecik (AJD Czestochowa) – 8 bramek

MVP – Natalia Pakulska (PWSZ Konin)

Złota piątka turnieju: Katarzyna Burek (AWF Warszawa) – Jolana Siwińska (Uniwerystet Szczeciński), Martyna Zańko (AWFiS Gdańsk), Alicja Zając (AWF Poznań), Dominika Machnacka (UAM Poznań).

www.pilkarki.com