Niedziela, 23 czerwca 2024

Dietetyk – zawód medyczny z przyszłością

Dlaczego sportowcy są szczupli, a my nie zawsze? Jak zmierzyć poziom węglowodanów w napojach energetyzujących? Jak udzielić pierwszej pomocy i nie zaszkodzić? – na te i inne pytania odpowiedzą specjaliści Wydziału Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia PWSZ w Koninie podczas kolejnej edycji Akademii Młodego Studenta. Tym razem słuchaczami będą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu.

Program spotkania jest bardzo bogaty. Na początek planuje udział w zajęciach z biochemii wysiłku. Biochemia to niełatwy przedmiot, bo o i ile w chemii wszystko można zbadać, zważyć i zmierzyć (bo da się oddzielić od otoczenia), o tyle to, co się dzieje w żywym organizmie, często jest nieprzewidywalne z powodu mnóstwa interakcji. Dlatego nie należy np. kopiować programów treningowych znanych sportowców. O zależnościach w tej dziedzinie opowie dr Stanisław Wylegalski.

Umiejętności związanych z ratowaniem życia nigdy dość, dlatego praktyczne zajęcia na ten temat przeprowadzi Ewa Wojskunowicz.
Ponieważ najbliższa Akademia dotyczy przede wszystkim dietetyki, jej potencjalnych adeptów czeka wykład „Dietetyk – zawód medyczny z przyszłością”, który przedstawi dr hab. Grzegorz Mielcarz. Po nim odbędą się trzy prezentacje studentów dietetyki oraz praktyczne ćwiczenia z pomiaru węglowodanów w napojach energetyzujących.

W ostatniej części Angelika Kargulewicz opowie o roli dietetyka – specjalisty  profilaktyki chorób dietozależnych i terapii żywieniowych. Przeprowadzi również praktyczne warsztaty, podczas których wykona analizę składu ciała z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury.
Spotkanie Akademii Młodego Studenta odbędzie się 28 marca 2014 r. w budynku uczelni przy ul. Popiełuszki 4.
aria