Czwartek, 13 czerwca 2024

Dwie nowe uczelnie partnerskie

Rektor PWSZ w Koninie prof. dr hab. Mirosław Pawlak podpisał kolejne umowy dotyczące współpracy zagranicznej w ramach Programu Erasmus. Tym razem z uczelniami z Turcji i Chorwacji.

UŞAK UNIVERSITY, TURCJA

To założona w 2006 roku uczelnia znajdująca się w miejscowości Uşak w Turcji, kształcąca ponad 16 tysięcy studentów na studiach: licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Kształcenie w UŞAK UNIVERSITY odbywa się m.in. na kierunkach: programowanie komputerowe, marketing, zarządzanie, bankowość i ubezpieczenia, księgowość i podatki, pedagogika, pielęgniarstwo.

Uczelnia dysponuje dużym akademikiem (ponad 1500 miejsc), złożonym z 4 budynków. Swój czas wolny studenci mogą spędzać w ponad 60 kołach zainteresowań (naukowych, sztuki, sportu), działających w UŞAK UNIVERSITY.

Uşak to miasto w wewnętrznej części regionu Morza Egejskiego, liczące prawie 200 tysięcy mieszkańców. Charakteryzuje je dogodne pod względem komunikacyjnym położenie – 211 km od Izmiru, 368 od Ankary i 499 od Stambułu. Nie bez znaczenia jest tez bliskość lotniska. Miasto słynie w całym świecie z produkcji i eksportu dywanów.

Wymiana studencka dotyczy kierunku: filologia angielska.

THE UNIVERSITY OF SPLIT, CHORWACJA

Uniwersytet w Splicie został założony w 1974 roku. Dziś kształci prawie 25 tysięcy studentów na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Kształcenie dotyczy między innymi takich dziedzin jak: nauki społeczne, filologia, oceanografia i rybołówstwo, botanika i zoologia, turystyka Adriatyku, prawo morskie, nauki morskie, architektura morska, nauki medyczne czy medycyna sądowa.

Uczelniana biblioteka jest jedną z najbogatszych bibliotek w Republice Chorwacji (około 400 tysięcy książek i 12 tysięcy publikacji).

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców, bogate w zabytki. Swą pamięcią sięga bowiem czasów starożytnej Grecji.
Ponadto stanowi ważny ośrodek komunikacyjny Chorwacji – posiada port lotniczy, terminal promowy oraz dworzec kolejowy.
Umowa dotyczy dwóch kierunków: zarządzanie oraz mechanika i budowa maszyn.

mata