Czwartek, 13 czerwca 2024

Dobrodziejstwa Erasmusa

– To, czego się tam nauczycie jest ważne, jednak najważniejsze jest to, że rozszerzycie swoje horyzonty i poznacie inne kultury – zachęcał do studiów za granicą prof. Mirosław Pawlak, rektor PWSZ w Koninie podczas otwarcia II Erasmus Day.

Podczas wtorkowego spotkania (25 lutego) aula uczelni przy ul. Przyjaźni była pełna studentów. Magia wyjazdu za granicę zadziałała. Poza tym od tego roku program zmienił nieco zasady działania (i nazwę z LPP-Erasmus na Erasmus+), warto więc było je poznać.

Co się zmieniło?

Stypendystą Erasmusa można być więcej niż raz, jednak ogólny czas pobytu za granicą nie może przekraczać  12 miesięcy  w każdym cyklu studiów (licencjanckich, magisterskich lub doktoranckich), np. 2 razy po 6 miesięcy lub 3 razy po 4 miesiące. Dotyczy to także praktyk. Minimalny czas zagranicznych praktyk skrócono z 3 do 2 miesięcy, z tym, że mogą trwać nawet rok.
Warto też pamiętać, że starający się o wyjazd musi spełnić kilka warunków. Najważniejsze to średnia ocen – min. 3,8 (nie dotyczy praktyk) oraz taka znajomość języka obcego, w jakim prowadzone będą zajęcia lub praktyki. – Żeby po kilku dniach nie było do nas maili, że ktoś chce wracać, bo sobie nie radzi – przestrzegała żartobliwie Patrycja Herman-Wróbel, szefowa Biura Współpracy z Zagranicą.

Bo taki wyjazd, finansowany przez UE, to przecież wydatek. W zależności od wybranego kraju, miesięczna kwota dofinansowania na utrzymanie podczas studiów wynosi od 500 do 300, a na praktykach od 600 do 400 euro. Wyjeżdżający na studia, ale nie  na praktyki, i jednocześnie kwalifikujący się w uczelni macierzystej do stypendium socjalnego, otrzymują dodatkowo 200 euro na każdy miesiąc pobytu na stypendium – to też nowość.

Inną zachętą materialną jest zwrot kosztów podróży, które rektor, swoją decyzją, może sfinansować do 1500 zł. – Nie każda uczelnia, nawet większa i bogatsza od naszej, proponuje taką pomoc – wskazał prof. Pawlak. Ponadto rektor może przyznać studentom Erasmus stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce.
Drugą część wtorkowego Erasmus Day wypełniły prezentacje uczelni i miast studentów, którzy w ramach Erasmusa przyjechali do nas. Były to Selçuk University, Mersin University, Kafkas University i Utena College – nasze uczelnie partnerskie, których w sumie jest ponad 45 z 15 krajów.

O swoich wrażeniach podczas wyjazdów na studia i praktyki opowiadali i nasi studenci, którzy w ubiegłym roku byli w Hiszpanii, Grecji i Turcji.
W trakcie spotkania było kilka przerw na konkursy związane z tematem. Można było wygrać pizzę, jednak pod warunkiem, że się uważnie słuchało, bo nagrody były za wiedzę. Jednym ze zwycięzców był Jakub Zomerfeld z I roku bezpieczeństwa wewnętrznego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstw Erasmusa+. – Chcę wyjechać do  Wielkiej Brytanii lub Norwegii, tam mnie ciągnie – przyznał.

Program Erasmus powstał w 1987 r. jako program wymiany studentów. Choć jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główny zamysł pozostał niezmieniony – rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. Przede wszystkim umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę. Pracownicy naukowi i administracyjni uczelni też mogą skorzystać z jego dobrodziejstw. Nazwa Erasmus związana jest z imieniem holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536), który kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy.

aria
  • DSC07260