Czwartek, 13 czerwca 2024

Spotkanie Rektora PWSZ w Koninie z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z regionu konińskiego i powiatów ościennych spotkali  się 30 stycznia br. z prof. nadzw. dr. hab. Mirosławem Pawlakiem, Rektorem PWSZ  w Koninie.

Spotkania takie stały się już tradycją, gdyż co roku Rektor PWSZ w Koninie zaprasza dyrektorów szkół ponadgimnazjanych z regionu w celu wspólnego podsumowania dotychczasowej współpracy. Od zeszłego roku zakres współpracy stron określa porozumienie zawarte między Uczelnią a szkołami ponadgimnazjanymi. Współpraca ta obejmuje obszar nauki i edukacji oraz kultury i sportu.

Po powitaniu przybyłych gości, prof. nadzw. dr hab.  Mirosław Pawlak, Rektor PWSZ  w Koninie, podziękował dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych za dotychczasową współpracę. W trakcie spotkania poruszano możliwości bilateralnej współpracy przy podejmowaniu wspólnych działań na rzecz młodzieży szkolnej, poprzez zacieśnianie wielopłaszczyznowych kontaktów między społecznością studencką i uczniowską. Dla PWSZ w Koninie była to również okazja do promocji oferty edukacyjnej oraz zapoznania się z propozycjami i oczekiwaniami szkół ponadgimnazjalnych. Wymiana dotychczasowych doświadczeń oraz wzajemnych oczekiwań była tematem dyskusji, która wywiązała się po przedstawionych przez PWSZ w Koninie propozycjach, stanowiąc okazję do zaproponowania nowych form współpracy przez uczestników spotkania. PWSZ w Koninie organizuje wykłady otwarte dla uczniów, które odbywają się zarówno w murach Uczelni, jak i w poszczególnych szkołach. Wykłady będą teraz dostosowywane do tematyki proponowanej przez nauczycieli szkół ponadgimnazjanych, łącząc temat zajęć szkolnych z wykładem prowadzonym przez wykładowców z PWSZ w Koninie.

Uczelnia kontynuuje zadania wynikające z zawartego porozumienia, m.in. umożliwiając uczniom udział w studenckich kołach naukowych. Uczniowie mogą wspólnie ze studentami przeprowadzać sympozja, debaty. W najbliższym czasie Studenckie Koło Naukowe „Controling” zorganizuje dla uczniów szkół ponadgimnazjanych sympozjum studencko–uczniowskie z rachunkowości.

Rektor PWSZ w Koninie zapewnił także dyrektorów, że nadal na uczniów szkól średnich czeka uczelniana Biblioteka, bowiem jak wynika z obserwacji uczniowie klas maturalnych korzystają z naszych zasobów bibliotecznych. Uczniowie szkół ponadgimnazjanych biorą także udział w  spotkaniach autorskich czy wernisażach, które odbywają się w „Galerii pod Biblioteką”. Młodzież bardzo chętnie uczestniczy także w innych wydarzeniach jakie proponujemy: Językowe Show, konkursy fotograficzne,  Juwenalia, Miting Lekkoatletyczny czy Drzwi Otwarte i wiele innych.

Podczas spotkania dyrektorzy szkół zaproponowali, by uczelnia częściej przygotowywała dla młodzieży warsztaty z budowania ścieżki kariery zawodowej. Biuro Karier działające w PWSZ w Koninie wyjdzie do szkół z ofertą takich warsztatów. Ale to nie ostatnia forma współpracy między uczelnią i szkołami. Co roku  pracownicy działu Promocji PWSZ w Koninie odwiedzają kilkadziesiąt placówek oświatowych, spotykają się bezpośrednio z młodzieżą stojącą przed wyborem kierunku studiów, prezentują im jedyną bezpłatną uczelnię publiczną w Koninie.
Rektor PWSZ w Koninie mówił także o informatyzacji uczelni. Jak wspomniał, we wszystkich budynkach funkcjonuje bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi, a w 2012 roku zrezygnowano z tradycyjnych indeksów i kart egzaminacyjnych  oraz wprowadzono elektroniczny system obsługi studenta i elektroniczne legitymacje studenckie. Przedstawił także dyrektorom plany związane z platformą e-learningową i możliwościami organizacji  w PWSZ w Koninie konferencji, podczas których łączyć się będzie można z prelegentami na całym świecie.

W trakcie spotkania dr Jerzy Jasiński, Prorektor ds. Kształcenia, poruszył temat Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości Kształcenia w PWSZ w Koninie. Nawiązując do wymagań ustawowych podkreślił, że nasza uczelnia przygotowuje programy nauczania i nowe kierunki, biorąc pod uwagę także preferencje uczniów szkół ponadgimnazjanych oraz potrzeby rynku pracy.

Na koniec spotkania dyskutowano także o zmianach w ustawodawstwie regulującym działania szkół średnich oraz uczelni zawodowych. Rektor podziękował dyrektorom za przybycie i obiecał, że jeżeli będzie miał możliwość i czas na to pozwoli, to z przyjemnością wybierze się z wizytą do szkół średnich.

mo/edgar

• DSC09356