Piątek, 21 czerwca 2024

Konferencja - Różnorodne sposoby zachęcania uczniów do czytania

W Bibliotece PWSZ w Koninie odbyła się konferencja: Różnorodne sposoby zachęcania uczniów do czytania (22.10.2013 r.).
Była to już szósta edycja konferencji przygotowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych przez Bibliotekę PWSZ w Koninie i Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Koninie. Wykłady poprowadziły mgr Wiesława Kozłowska – wykładowca PWSZ w Koninie oraz mgr Janina Jankowska, wieloletni nauczyciel języka polskiego, doradca i konsultant ODN w Koninie. Zdaniem  Wiesławy Kozłowskiej najlepszymi sposobami zachęcania uczniów do czytania jest indywidualny kontakt z książką. Można do niego zaliczyć m. in. słuchanie głośnego czytania, wycieczki mentalne lub działania zabawowe w pracy z książką, takie jak: inscenizacja, drama czy winietki bohatera literackiego. Natomiast Janina Jankowska analizowała blaski i cienie czytelnictwa wśród nauczycieli. Szukała odpowiedzi na pytanie jakiej książki edukacyjnej szukają nauczyciele i jaka jest motywacja nauczycieli do czytelnictwa, które wg. przytoczonych badań ankietowych ma tendencję spadkową.

Gościem specjalnym konferencji była dr hab. Agnieszka Frączek, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, językoznawca, a przede wszystkim autorka książek dla dzieci. Pani Agnieszka spotkała się w naszej bibliotece z kl. I b ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. Spotkanie rozpoczęło się od zabaw językowych, w które dzieci chętnie się zaangażowały, następnie pani Agnieszka opowiadała o Julianie Tuwimie - jego dzieciństwie i poezji dla dzieci. Dzieciaki wykazały się dużą znajomością tematu, znawcami zarówno biografii Juliana Tuwima autorstwa Agnieszki Frączek „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”, jak i jego wierszy.

Małgorzata Sikorska
  • DSC04867_1