Piątek, 21 czerwca 2024

Będzie mrocznie…

„Nie z tego świata” to akcja artystyczna łącząca wernisaż wystawy fotografii „Mroczne, pluszowe…”, premierę filmu autorstwa członków Studenckiego Koła Naukowego „Wizja” oraz instalację dźwiękową w wykonaniu zespołu „Opiumathic”. Happening odbędzie się 27 lutego o godz. 13.00 w Galerii „Pod Biblioteką”, w PWSZ w Koninie.

Podczas wernisażu oglądać będzie można prace nadesłane na konkurs ogłoszony przez Studenckie Koło Naukowe „Wizja”, do którego tak zachęcano uczestników: Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy zabawki oby na pewno nie stwarzają zagrożenia? Odkryj ciemną stronę zabawek!
Zabawki to stały, niejako naturalny element środowiska dziecka – wyjaśnia Marcin Olejniczak, wykładowca z Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej oraz wieloletni opiekun SKN „Wizja”. – Naszym zdaniem niezwykle ciekawe może być ukazanie opresyjnego potencjału zabawek, którego oddziaływanie może wykraczać daleko poza dzieciństwo – dodaje.
Akcji towarzyszyć będzie transowa instalacja dźwiękowa w wykonaniu zespołu „Opiumathic”, który w swoich realizacjach odnosi się do nurtów: postindustrial, muzyka konkretna czy power electronics. –  To muzyka improwizowana, opierająca się na dekonstrukcji i rekonstrukcji dźwięku, z uwzględnieniem głosu ludzkiego i dźwięków codzienności. To wariacje na temat codziennej audiosfery dziecka – również pełnej tylko pozornie bezpiecznych, przyjaznych przekazów – uprzedza Olejniczak, autor muzyki.
Podczas czwartkowego happeningu odbędzie się też premiera filmu autorstwa członków „Wizji”. Według Marcina Olejniczaka film ukazuje alegoryczną, mroczną historię bohatera próbującego dookreślać swoją tożsamość.
aria