Sobota, 22 czerwca 2024

,,Perspektywy zawodowe pracownika socjalnego’’

28 kwietnia w czytelni Biblioteki PWSZ w Koninie odbyło się seminarium naukowe pt. ,,Perspektywy zawodowe pracownika socjalnego’’.

Obrady rozpoczął Artur Cygan (kierownik Zakładu Pracy Socjalnej), wprowadzając słuchaczy w problematykę seminarium, podkreślając zdecydowanie praktyczny walor treści wystąpień prelegentów. Marcin Olejniczak zreferował zagadnienie dotyczące roli zaufania w funkcjonowaniu na rynku pracy (referat pt. ,,Praca w obliczu deficytu zaufania społecznego’’). W dalszej kolejności, w referacie zatytułowanym ,,Czy jesteśmy zawodowcami?’’, Teresa Piguła i studentki pracy socjalnej (Agata Kudła, Martyna Włodarczyk i Margarita Jaszczak) zaprezentowały wyniki badań dotyczących ocen stopnia przygotowania do wykonywania zawodu pracownika socjalnego w deklaracjach studentów pracy socjalnej. Bartłomiej Krawiec z kolei przedstawił możliwości i korzyści jakie wynikają dla absolwenta z korzystania z wielorakim form szkoleń (referat: ,,Szkolenie jako forma wzmocnienia pozycji jednostki na otwartym rynku pracy’’.

Autobiograficzny charakter miało wystąpienie Katarzyny Grabowskiej i Roberta Molki (referat pt. ,,Gdziekolwiek jestem – zawsze pomagam. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie szansą na rozwój osobisty i zawodowy’’). Prelegenci – absolwenci pracy socjalnej - przedstawili dwie różne perspektywy związane z karierą zawodową pracownika socjalnego. Kończący obrady referat pt. ,,Kariera zawodowa jako forma samoaktualizacji’’ wygłosiła dr Agata Malecha, która przedstawiła znaczenie pracy w zaspokajaniu wielorakich potrzeb człowieka.

Organizatorami seminarium był Zakład Pracy Socjalnej wraz z dwoma studenckimi kołami naukowymi (Wizja i Pegaz) oraz Biblioteką PWSZ w Koninie.

Artur Cygan
Kierownik Zakładu Pracy Socjalnej