WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Piątek, 28 czerwca 2024

„Wolontarystyczny Rok Socjalny” w Niemczech


WOLONTARIAT Z IJGD – PASJA – PRAKTYKA – PRACA
Idea programu Wolontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ) w Niemczech

 
W Niemczech rocznie z wolontariatu długoterminowego korzysta 35 000 młodych ludzi w wieku od 16-26 roku życia. Dla nich wolontariat to wejście w dorosłe życie, przejmowanie odpowiedzialności, podejmowanie wyzwań, a przede wszystkim podnoszenie kwalifikacji zawodowych w zakresie socjalnym. Wolontariat jest wizytówką przy staraniu sie o prace, często dostaje się dodatkowe punkty na rozmowach kwalifikacyjnych za pracę wolontarystyczną. To brzmi po prostu dumnie!

Wolontarystyczny Rok Socjalny (FSJ) jest prawnie uregulowaną formą wolontariatu w Niemczech.
W tym roku obchodzimy 50 lat funkcjonowania programu!

Kto może wziąć udział w programie?
Osoby pełnoletnie: uczniowie, studenci i absolwenci do 26. roku życia, którzy chcieliby podnieść kwalifikacje zawodowe oraz zrobić coś dla siebie i innych.

Jakie kwalifikacje są potrzebne, by zgłosić się do programu?
Jeżeli masz odwagę, by zaangażować się społecznie i podjąć nowe wyzwania, zadbać o swoje kwalifikacji zawodowe i językowe, mieć wpływ na zmiany społeczne – to ten program jest dla Ciebie!
Oczywiście ważna jest znajomość języka niemieckiego, najlepiej na poziomie B1. Jeżeli jednak kiedykolwiek uczyłeś się języka niemieckiego, to poprzez codzienne obcowanie z nim w praktyce, szybko przeczujesz się pewnie!
Szukamy osób zmotywowanych do pracy wolontarystycznej, otwartych na nowe wyzwania i możliwości, a przede wszystkim lubiących pracę z ludźmi. Program jest elitarny, zapraszamy do niego niewielka ilość osób z Polski. Wszystko po to, by dobrze dopasować oczekiwania i wspierać ich rozwoju zawodowy oraz kompetencje społeczne.

W jakich obszarach można podejmować wolontariat?
Projekt oferuje odbywanie wolontariatu w organizacjach pozarządowych z wieloletnią tradycją na terenie Dolnej Saksonii (Niedersachsen). Głównie są to: przedszkola integracyjne, miedzykulturowe, szkoły kształcące osoby niepełnosprawne w różnym wieku, organizacje zajmujące się pracą z młodzieżą, warsztaty dla niepełnosprawnych, szpitale, hospicja, jak i kilka dziennych centrów dla osób starszych.
Ważne podkreślenia jest, iż wolontariusze pomagają w pracy organizacji ucząc się jednocześnie poprzez zdobywanie doświadczeń, współorganizację np. eventów, projetków. 2

Jakie warunki organizacyjne i finansowe są zapewnianie wolontariuszowi?
Wolontarystyczny Rok Socjalny (FSJ) rozpoczyna się 1 sierpnia lub 1 września 2015 roku, trwa 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pracy wolontarystycznej do maksymalnie 18 miesięcy. Rok wolontariatu zapewnia pracę praktyczną w organizacjach i instytucjach socjalnych.
W trakcie odbywania wolontariatu, wolontariatusze objęci są „wsparciem pedagogicznym”, które zorientowane jest na jego potrzeby, zainteresowania i motwacje. Istotne jest wzmacnianie zarówno kompetencji zawodowych, jak i społecznych wolontariusza.
Ciekawym rozwiązaniem w programie jest doprowadzanie do współdziałania wolontariuszy z Polski z wolontariuszami z Niemiec, oparte na modelu komunikacji peer-to-peer, oznacza to ścisła kooperację i wzajemne wsparcie między nimi!
W ramach Wolontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ), wolontariusze otrzymują comiesięczne kieszonkowe (165 Euro), dofinansowanie do wyżywienia (229 Euro), zakwaterowanie, świadczenia socjalne (ubezpieczenia społeczne, w tym zdrowotne), wsparcie pedagogiczne w formie opiekuna pracy wolontarystycznej, który zapewnia stałe poradnictwo oraz udział w 5. tygodniowych seminariach tematycznych podnoszących jego kwalifikacje.

Wolontariusze otrzymują legitymacje FSJ, które uprawniają do podobnych zniżek, do jakich uprawnione są osoby uczące się. W ramach odbywania rocznej pracy wolontariuszom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego tj., co najmniej 26 dni roboczych.

Wolontariusz otrzymuje na zakończenie pracy wolontarystycznej świadectwo pracy w formie pisemnej z notą opisową (zakres i wyniki pracy) w obu językach. Rok wolontariatu w Niemczech zalicza sie pod wzgledem prawnym do czasu pracy.

Kto jest organizatorem konkursu w ramach programu Wolontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ)?
Organizatorem konkursu jest Internationale Jugendgemeinschaftsdienste (ijgd - Międzynarodowa Służba Wspólnoty Młodzieży) z siedziba w Hildesheim we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.
 
Osoby zakwalifikowane do programu, zostaną zaproszone na spotkanie informacyjne wraz z wstępną rozmową kwalifikacyjną.

Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki