Niedziela, 14 lipca 2024

Troszczcie się o ciało

Ruch to ‒ po odżywianiu ‒ najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie. I najważniejszy wniosek płynący z VI Konferencji Naukowej „Sport ‒ Zdrowie ‒ Wychowanie”, która odbyła się 18 marca w PWSZ w Koninie.

W imieniu rektora konferencję otworzyli dr Joanna Chojnacka -Gärtner, prorektor ds. rozwoju i promocji, oraz dr Piotr Inerowicz, dziekan WKFiOZ.

Zgodnie z definicją Caspersena, Powella i Christensona, przytoczoną przez dr. hab. Roberta Szeklickiego, autora wykładu „HIIT oraz NEAT jako alternatywa dla tradycyjnych ćwiczeń fizycznych”, aktywność fizyczna to każdy ruch ciała wyzwalany przez mięśnie, który powoduje wydatek energetyczny. ‒ Dzięki aktywności fizycznej osiągamy idealną masę i skład ciała, a za tym wyższą sprawność fizyczną, umysłową, społeczną, również duchową i ‒ co ma kluczowe znaczenie ‒ obniżamy ryzyko występowania chorób ‒ podkreślił prelegent. Jako antidotum na dzisiejszy, z jednej strony siedzący, a drugiej wypełniony często zbyt wieloma  obowiązkami, tryb życia zaproponował m.in. trening interwałowy (HIIT), który prowadzi do spalenia nawet do trzech razy większej ilości tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym o połowę mniejszym wysiłku energetycznym i ponad połowę krótszym czasie treningu.

Natomiast dr. hab. Maciej Błaszak podczas pogadanki i prezentacji „Fitness dla mózgu” mówił jak działa mózg, jak jest zbudowany i ukształtowany przez ewolucję, które obszary odpowiadają za poszczególne funkcje, jak się uczyć, żeby przyswoić jak najwięcej informacji, jak się odżywiać, żeby wspomagać jego działanie i jak ważne dla naszego mózgu jest to, co jemy.

Organizatorami konferencji były: Wydział Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia PWSZ w Koninie oraz Gimnazjum nr 6 Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Koninie.
aria

• DSC07562