Czwartek, 27 czerwca 2024

PWSZ w Koninie "Uczelnią Liderów"

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie  znalazła się w gronie uczelni wyróżnionych tytułem „Uczelnia Liderów”.  Godłem konkursu mogą posługiwać się uczelnie, które łączą teorię z praktyką i stwarzają studentom szczególne możliwości rozwoju.
O ten prestiżowy tytuł  mogą ubiegać się uczelnie, które oferują dobrą jakość kształcenia, połączoną z edukacją praktyczną, uwzględniając wymogi rynku pracy.
Program „Uczelnia Liderów” odbywa się pod honorowym patronatem prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009 – 2012, ma charakter akredytacji środowiskowej.
Przyznaniem  certyfikatu zajmuje się specjalnie powołana komisja, złożona z ekspertów reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski i specjalizujących się w zarządzaniu edukacją. Komisji certyfikacyjnej przewodniczy prof. Dariusz Rott, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wybitny specjalista w dziedzinie polityki edukacyjnej, jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym

Komisja zwracała szczególną uwagę na aktywność uczelni w obszarze współpracy z otoczeniem , zwłaszcza ze środowiskiem pracodawców, realizowanie przez uczelnie programów europejskich miedzy innymi LLP Erasmus, jak również współpracę z absolwentami i monitorowanie  ich karier.
Uzyskanie certyfikatu „Uczelnia Liderów” oznacza , że PWSZ w Koninie stara kształcić się liderów – ludzi innowacyjnych, twórczych, dba o praktyczną edukację studentów, wciela w życie kreatywności przedsiębiorczej oraz kształtuje idee odpowiedzialności społecznej. PWSZ w Koninie aktywnie wspiera swoich studentów i absolwentów w podejmowaniu wyzwań zawodowych i realizacji celów na rynku pracy, jest miejsce w którym warto się kształcić i inwestować we własny rozwój zawodowy.

Proces przyznania certyfikatu rozpoczął się w marcu br. od wypełnienia ankiety dotyczącej podejmowania działań na rzecz rozwoju edukacji praktycznej studentów i kształcenia dla rynku pracy. Ankieta stanowiła punkt wyjścia do oceny audytorskiej uczelni przez zespół recenzentów.  Procedura certyfikacji przebiegała dwuetapowo. Audyt formalny - czyli  zbadanie formalno – prawne działalności uczelni oraz poprawność wypełnienia ankiety. Drugi etap najważniejszy to audyt merytoryczny . Komisja analizowała i oceniała osiągnięcia uczelni z obszarze dydaktyki, działalności na rzecz absolwentów i budowania relacji z otoczeniem społeczno – gospodarczym. Certyfikat przyznano także na podstawie danych instytucji kontroli i nadzoru nad szkolnictwem wyższym, danych instytucji i organizacji monitorujących rynek pracy, informacji środowiskowych oraz innych pozyskanych bezpośrednio przez recenzentów, danych Głównego Urzędu Statystycznego, jak również danych środowisk studenckich.  Ankieta oceniana była przez dwóch niezależnych od siebie recenzentów. Certyfikat „Uczelnia Liderów” przyznawana jest uczelniom, które ostatecznie w procedurze oceny uzyskały co najmniej 60 punktów na 100 możliwych.

Certyfikaty „Uczelnia Liderów” przyznawane są od 2011 r. szkołom wyższym podejmującym wysiłki, by kształcić absolwentów atrakcyjnych dla rynku pracy, przygotowanych do efektywnego realizowania własnych celów zawodowych w warunkach gospodarki wiedzy.

Uroczysta Gala Finałowa podczas której otrzymaliśmy tytuł „Uczelnia Liderów” odbyła się 12 czerwca w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.