Poniedziałek, 17 czerwca 2024

O uczeniu skutecznym i nietuzinkowym

Międzynarodowa konferencja naukowo-dydaktyczna „Mówienie w języku obcym – perspektywa psycholingwistyczna i socjolingwistyczna”, zorganizowana przez Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie oraz Zakład Filologii Angielskiej WP-A UAM w Kaliszu, odbyła się w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ w Koninie w dniach od 13 do 15 maja 2013 r.

Była to już trzecia z kolei konferencja dotycząca zagadnień związanych z uczeniem się i nauczaniem mówienia w języku obcym. Tym razem poświęcono ją rozważaniom o przyswajaniu, przetwarzaniu oraz wykorzystywaniu języka przez ludzki umysł oraz o społecznym znaczeniem systemu językowego, jak i używania języka.
Obrady odbywały się głównie po angielsku, ale uczestnicy, jak i przybyli licznie studenci, mogli wysłuchać wystąpień także po polsku.

Naszą uczelnię w związku z udziałem w konferencji odwiedziły liczne autorytety z dziedziny dydaktyki z Polski i z zagranicy, m.in. Pauline Foster z St. Mary’s University College w Londynie, Merrill Swain z University of Toronto, Ema Ushioda z University of Warwick, Judit Kormos z Lancaster University, a także Przemysław Krakowian z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wygłosili wykłady plenarne. Po nich odbywały się sesje w niewielkich gronach uczestników, którzy słuchali referatów i dyskutowali o  bardziej szczegółowych aspektach nauczania języka obcego, np. roli technologii w nauczaniu i uczeniu się języka obcego, w tym zastosowaniu, podczas lekcji, telefonu komórkowego w rozwijaniu sprawności mówienia, jak również o czynnikach warunkujących przyswajanie fonetyki języka francuskiego jako języka trzeciego przez polonofobów i efektywności różnych sposobów poprawiania błędów w rozmowie z uczniem.

Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie (78 zgłoszeń), doznania intelektualne, kulinarne, a także muzyczne (udział w koncercie uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Koninie oraz chóru PWSZ w Koninie prowadzonego przez mgr. Czesława Fiałkowskiego) i liczne podziękowania ze strony zaproszonych gości, konferencję można wpisać na listę przedsięwzięć udanych, za co organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim pracownikom oraz studentom, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do sprawnego przebiegu konferencji.

• DSC01254_1
  • DSC01277_1