Sobota, 18 maja 2024

Egzamin końcowy dla uczniów Klasy Akademickiej: Finanse i Rachunkowość

W dniu 15 maja 2019 roku w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie odbył się egzamin końcowy dla uczniów Klasy Akademickiej: Finanse i Rachunkowość. Egzamin przypominał obronę pracy licencjackiej, gdyż uczniowie prezentowali wyniki przeprowadzonych badań, które zrealizowali wcześniej w wybranym temacie. Prezentacje oraz pracę zespołów oceniała trzyosobowa komisja egzaminacyjna w składzie: mgr Monika Dzikowska, dr Agnieszka Szymankowska oraz prof. nadzw. dr hab. Piotr Szczypa.

Komisja egzaminacyjna najwyżej oceniła dwie prezentacje - pierwszą nt.: „Jaki wpływ na konsumentów wywiera zakaz handlu w niedzielę?” autorstwa Daniela Pawlikowskiego, Jakuba Boleskiego i Patryka Budkiewicza i drugą prezentację nt: ”Konkurencyjność sklepów RTV oraz AGD (MEDIA MARKT i MEDIA EXPERT) na rynku konińskim”, którą przygotowali Krystian Etynkowski, Kacper Wypychowski oraz Jakub Tomaszewski. Poziom merytoryczny, przygotowanie uczniów oraz spełnienie wymogów komisja oceniła bardzo wysoko.

Ciekawe wyniki badań oraz wnioski zaprezentowały również uczennice Klaudia Kolasa oraz Wiktoria Siwińska, które zbadały preferencje konsumentów w zakresie marek odzieżowych i wykazały się dużą znajomością badanego tematu. Tę prezentację komisja również uznała za bardzo wartościową. Pozostali uczniowie badali również konkurencyjność firm TOYOTA i VOLKSWAGEN w oparciu o opinie klientów, zdrowy styl życia w różnych grupach społeczeństwa polskiego, bezrobocie w powiecie konińskim w wybranych latach, a także budowanie wizerunku firmy w Internecie. Zaskakująca dla komisji była różnorodność tematyczna prezentowana przez uczniów, gdyż oprócz powyższych zagadnień na egzaminie znalazły się nawet takie tematy, jak: „Irlandia. Jej szybki rozwój w II połowie XX wieku,a także „Gospodarka wybranych polskich firmo II wojnie światowej”.

Realizacja projektu Klasa Akademicka: Finanse i Rachunkowość rozpoczęła się podpisaniem listu intencyjnego w dniu 30 września 2016 roku przez Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie prof. zw. dr hab. Mirosława Pawlaka i Dyrektora Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie mgr inż. Tomasza Kucharczyka. Do projektu zostali włączeni uczniowie klasy technikum ekonomicznego, którzy w dniu 28 październiku 2016 roku otrzymali indeksy oraz karty biblioteczne uprawniające ich do korzystania ze zbiorów Biblioteki Uczelnianej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.

Projekt ten zadedykowany został osobom chcącym kształcić się i jednocześnie zainteresowanym problematyką współczesnych wyzwań w zakresie ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem finansów i rachunkowości. Celem projektu miało być nabycie przez uczestników m.in.: wiedzy na temat zasad funkcjonowania organizacji oraz zasad funkcjonowania rynków finansowych; umiejętności analizowania zjawisk ekonomicznych w skali państwowej, regionalnej i lokalnej oraz przygotowanie do pracy w różnego typu organizacjach (komercyjnych i non – profit). Projekt zakładał organizowanie wykładów z zakresu finansów i rachunkowości, zarządzania i marketingu, a także seminariów i debat naukowych, wizyt studyjnych i badań ankietowych.
Do głównych korzyści dla uczestników projektu można zaliczyć m.in. rozwijanie zainteresowań i predyspozycji zawodowych, doskonalenie umiejętności organizacyjnych i współdziałania w zespole, rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, rozwijanie umiejętności określania priorytetów w realizacji zadań, nabycie umiejętności prowadzenia badań społecznych, rozwijanie umiejętności komunikowania i wystąpień publicznych, zapoznanie ze specyfiką kształcenia na studiach, a także dostęp do aktualnej wiedzy z zakresu ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru finansów i rachunkowości oraz zarządzania.
Zgodnie z harmonogramem projektu uczniowie Klasy Akademickiej: Finanse i Rachunkowość w każdym roku biorą udział w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego, a także w wybranych zajęciach z przedmiotów podstawowych, kierunkowych
i specjalnościowych. W wykładach uczestniczą oni razem ze studentami kierunku: Finanse i Rachunkowość, natomiast zajęcia praktyczne są organizowane tak, by były dedykowane wyłącznie uczniom. Ponadto, są oni zapraszani również do udziału w różnych ważnych wydarzeniach, takich jak: konferencje, odczyty i prelekcje, konkursy, czy juwenalia.
W trakcie projektu uczniowie nie tylko uczestniczą w zajęciach, ale również przygotowują prace na wybrane tematy oraz przystępują do wyznaczonych egzaminów.

Projekt realizowany jest ramach Zakładu Finansów i Rachunkowości Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Zakończenie przewidziane jest na czerwiec 2020, kiedy to podczas uroczystości Absolutorium uczniowie Klasy Akademickiej: Finanse i Rachunkowość otrzymają dokument potwierdzający udział w projekcie.

Podczas przeprowadzania badań, a później w trakcie egzaminu końcowego wszyscy uczniowie wykazali się dużą samodzielnością. Mogli poczuć się jak prawdziwi studenci naszej uczelni, a później szczęśliwie świętować zdany egzamin. GRATULUJEMY!