Czwartek, 27 czerwca 2024

Wystawa prac studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w ramach projektu: Kontrapunkty i autonomie /pomiędzy dźwiękiem a obrazem/.

Wystawa prac studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którą do 26 lutego 2015 r. można oglądać w Galerii pod Biblioteką, stanowi inaugurację projektu pt. Kontrapunkty i autonomie /pomiędzy dźwiękiem a obrazem/, w ramach którego zaproszeni do udziału twórcy będą podejmować próby odpowiedzi na pytania: - w jaki sposób dźwięk stanowi aktualną inspirację dla kompozycji wizualnych? – dźwięk jako dopełnienie/kontrapunkt czy autonomiczny przekaz? – czy mamy do czynienia z zasadą synergii – dodatkową wartością wynikająca z przenikania aktywności twórczej i refleksji teoretycznej z obszaru sztuk plastycznych w polu zainteresowania artystów dźwiękowych? – jakie trendy pojawiają się w projektach intermedialnych? Do odpowiedzi na powyższe pytania i udziału w projekcie zaproszono artystów reprezentujących różne języki twórczej artykulacji, realizujących: instalacji dźwiękowych, prace video, performance, koncerty. Przewidziane jest również seminarium pt. ,,Poza muzyką. Słuchanie świata’’ oraz warsztaty dla dzieci i studentów.

Organizatorami projektu są: Biblioteka PWSZ w Koninie i Laboratorium bez adresu – UAP w Poznaniu oraz Zakład Pedagogiki i SKN Wizja – PWSZ w Koninie

Prezentowane podczas wystawy prace studenckie ukazują różne postawy młodych twórców wobec zagadnienia relacji dźwięk/obraz. Część z autorów,  np. Kornel Ofierski czy Elżbieta Kozłowska, odnosi się plastycznie bezpośrednio do określonych dzieł muzycznych (W. Lutosławskiego, S. Reicha) dokonując graficznych i rysunkowych ich interpretacji. Muzyka staje się pretekstem dla autorów do stworzenia własnych ich wizualnych zapisów. Marta Nowak i Krzysztof Mętel z kolei swoje rysunkowe prace odnoszą bardziej do związanych z muzyką pojęć  polifoniczności  i notacji  tworząc partytury rysunkowe, niezależne od przypisanym im pierwotnych funkcji konstrukcyjnych czy wykonawczych.

Praca Karoliny Janikowskiej pt. „2:17 – Wspomnienia”, stanowi pewien rodzaj przywołania doświadczeń zakodowanych, zapamiętywanych odruchów, związanych z ćwiczeniami technicznymi i ponownego odtwarzania ich w kontekście doświadczania podróży. Dla prace Adriana Kolarczyka pt. ,,Kusiciel’’ oraz Wojciecha Didkowskiego pt. ,,Crash’’ forma wizualna jest konstrukcją dla najważniejszego czynnika tych wypowiedzi, jakim jest dźwięk, który w jednym przypadku jest szeregiem cytatów z rzeczywistości medialnej, w drugim natomiast  realnym przekazem audialnym wydobywającym się z obiektu.

Młodzi twórcy na własną rękę podjęli refleksję nad rolą i relacją muzyczności z wizualną formą wypowiedzi artystycznej. Ich działania ukazują jak dalece sfery dźwięku i obrazu funkcjonują dzisiaj wzajemnie na siebie oddziałując i przenikając, stwarzając możliwości wypracowania nowego, autonomicznego języka twórczego przekazu.

Adam Nowaczyk, Marcin Olejniczak

Uczestnicy wystawy: Wojciech Didkowski, Karolina Janikowska, Adrian Kolarczyk, Ela Kozłowska, Krzysztof Mętel, Marta Nowak, Kornel Ofierski
Miejsce: Galeria ,,Pod Biblioteką’’, PWSZ w Koninie
Termin: 26.01. 2015 (wernisaż) – 25.02.2015