Czwartek, 27 czerwca 2024

Jestem...

Bohaterami wystawy są podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie. Działalność tej placówki koncentruje się na zapewnieniu niepełnosprawnym intelektualnie mężczyznom usług w zakresie bytowym, opiekuńczym i wspomagającym (w tym edukacyjnym) na poziomie obowiązującego standardu, w formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających, z uwzględnieniem ich fizycznej i psychicznej sprawności - ze szczególnym naciskiem na utrzymanie i rozwijanie kontaktu z rodziną i społecznością lokalną.
Fotografia w refleksji społecznej stanowi nie tylko obrazową ilustrację analizowanych kwestii społecznych. Sama w sobie może zawierać ogromny potencjał treści i prawdy o człowieku – jednocześnie cały czas nie tracąc nic ze swej interpretacyjnej otwartości. Fotografia zatem stanowić może alternatywną formę wypowiedzi – także naukowej. Jej odczytanie (i przeżycie) zależy od samych właściwości fotografii i wycinków świata przedstawionego na niej oraz od nastawienia i kompetencji odbiorców. Fotografia może powiedzieć nam coś o innych oraz o nas samych.
W nawiązaniu do semiologicznej koncepcji analiz fotografii - wyboru zdjęć dokonali studenci III roku pracy socjalnej przy użyciu skalowania (odnosząc się do wymiaru artystycznego zdjęcia oraz do socjalnej prawdy). Także tytuły zdjęć dostały dobrane przez studentów.
                                                                                  Artur Cygan, Marcin Olejniczak

Autorka zdjęć: Natalia Witasik – ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, aktualnie studiuje na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.