WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Niedziela, 23 czerwca 2024

Odszedł Profesor Marian Walczak

Zmarł prof. zw. dr hab. Marian Walczak, wieloletni wykładowca naszej uczelni, były kierownik Katedry Informacji Naukowej PWSZ w Koninie. Nie tylko wybitny specjalista w swojej dziedzinie, ale także ciepły i niezwykle życzliwy człowiek. Miał 69 lat.
 
Prof. Marian Walczak urodził się w 1946 roku w powiecie pleszewskim. W 1969 roku otrzymał tytuł magistra filologii polskiej (UAM), doktorat z historii obronił 1978 roku. W tej samej dziedzinie habilitował się w 1993, natomiast tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał 2005 roku. Ukończył również międzywydziałowe studia z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz z zarządzania.

Pracę rozpoczął jako nauczyciel języka polskiego i historii w Technikum Przemysłu Drzewnego w Jarocinie w 1969 roku (do 1976). Tam też w latach 1975-2000 był dyrektorem Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy. Od 1995 związał się z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza, najpierw na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 2006 na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach  2007-2012 był dziekanem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, następnie jego prodziekanem ds. nauki.

Współpracę z naszą uczelnią podjął w 2001 roku. W latach 2008-2012 był kierownikiem Katedry Informacji Naukowej, której działalność zainicjował i tworzył jej struktury. Był wieloletnim członkiem Senatu, Rady Bibliotecznej i Rady Wydawniczej PWSZ w Koninie. Wykładał m.in. komunikację piśmienną, a ostatnio w Katedrze Pedagogiki i Pracy Socjalnej ‒ socjologię. Od lat prowadził seminarium dyplomowe.

Jego dorobek naukowy obejmuje 15 monografii autorskich, 17 zbiorowych i około 150 artykułów naukowych. Napisał dwie recenzje doktorskie i jedną profesorską. Do tego ponad 30 recenzji wydawniczych. Był promotorem ponad 350 magistrów i 3 doktorów.

Najważniejsze książki autorstwa prof. Walczaka to „Walka ekonomiczna narodu polskiego w okresie hitlerowskiej okupacji 1939-1945” (w 1983 roku otrzymał za nią I nagrodę ówczesnego ministra nauki i techniki), „Polska emigracja ekonomiczna, społeczna i kulturalna w Szwecji w XIX i XX wieku” (1993);, „Migracje ludności w Wielkopolsce w latach 1945-1950” (2006) oraz wydana w tym samym roku przez Wydawnictwo PWSZ w Koninie „Wiedza o kulturze Polaków w początkach XXI wieku”.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, odznaką „Zasłużony działacz kultury”. W roku 2008 otrzymał od Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu Nagrodę Główną im. Andrzeja Wojtkowskiego za wybitne zasługi w zawodzie bibliotekarskim.

Cechą charakterystyczną Profesora była niezwykła życzliwość, ale też spokój, pogoda ducha i cierpliwość. Będzie nam Go brakowało.

W holu głównego budynku naszej uczelni (przy ul. Przyjaźni 1) wyłożono księgę kondolencyjną.

Pogrzeb odbędzie się 25 czerwca 2015 r. (czwartek)

 o godz. 12.00 w Kościele św. Marcina w Jarocinie


Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki