Poniedziałek, 1 lipca 2024

Rada programowa kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne

Rada programowa to organ opiniodawczo-doradczy stworzony z myślą o studentach kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne”, który ma aktywnie wspierać organizację przyszłej kariery zawodowej studentów.

Na pierwsze spotkanie zorganizowane przez dr Artura Zimnego, dziekana Wydziału Społeczno-Humanistycznego PWSZ w Koninie oraz dr Karinę Zawieję-Żurowską kierownika Katedry Politologii i Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zostali zaproszeni przedstawiciele nauczycieli akademickich, studentów oraz jednostek otoczenia społeczno-gospodarczego.

W skład rady programowej weszli m.in.: Andrzej Andrzejewski, Administrator Bezpieczeństwa Informacji w Urzędzie Miejskim w Koninie; Adrian Ciastowicz, współwłaściciel Agencji Ochrony Osób i Mienia „Delta Security”; Paweł Figurski, Główny Specjalista ds. Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Koninie; podinsp. Sławomir Jądrzak, Komendant Miejski Policji w Koninie; mjr Zbigniew Nizgorski, Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie oraz bryg. Błażej Rakowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

Podczas spotkania podjęto dyskusję na temat utworzenia nowej specjalności „formacje umundurowane i uzbrojone” oraz prowadzenia zajęć terenowych w ramach przedmiotu „praktyka ochrony, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego” na II i III roku studiów. Dyskutowano także na temat możliwości zastąpienia w planie studiów modułu „organizowanie i realizowanie ochrony osób” modułem o charakterze wojskowym.

W rezultacie uwag i sugestii zgłoszonych przez interesariuszy zewnętrznych podjęto decyzję o utworzeniu nowego modułu zajęć terenowych, w ramach którego prowadzone będą zajęcia z zakresu strzelectwa, terenoznawstwa, musztry i obrony cywilnej. Ponadto od roku akademickiego 2014/2015 plan studiów na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” zostanie wzbogacony o przedmiot pod nazwą „komunikacja z mediami w sytuacjach zagrożeń”. Z kolei wiosną 2014 roku odbędą się spotkania z przedstawicielami służb mundurowych, których celem będzie zapoznanie studentów z możliwościami zatrudnienia w ww. służbach oraz procesem rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy.

Oprócz utworzenia nowej specjalności „formacje umundurowane i uzbrojone” podjęte zostaną także działania zmierzające do wzbogacenia planu studiów o treści programowe z zakresu szkolenia zawodowego policjantów, co pozwoliłoby podpisać porozumienie z Komendą Główną Policji w sprawie włączenia PWSZ w Koninie w proces przygotowywania kandydatów do pracy w Policji.

Na zakończenie pierwszego spotkania rady programowej zaproponowano zorganizowanie w kwietniu 2014 roku seminarium dydaktyczno-naukowego pt. „Społeczno-ekonomiczne aspekty bezpieczeństwa. Wymiar lokalny i globalny”, którego efektem końcowym będzie opublikowanie monografii.

Tekst: M.W.
Zdjęcia: M.W.