Niedziela, 30 czerwca 2024

„Stany nadzwyczajne” w klasie akademickiej

Wykład pt. „Stany nadzwyczajne” dla uczniów klasy akademickiej z CKU w Koninie wygłosił 27 października 2014 r. prof. nadzw. dr hab. Tomasz Tulejski z Katedry Politologii i Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Klasie akademickiej o profilu „bezpieczeństwo wewnętrzne” w liceum ogólnokształcącym CKU im. S. Batorego w Koninie patronuje Wydział Społeczno-Humanistyczny naszej Uczelni. Uczniowie podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego otrzymali indeksy, karty do naszej biblioteki oraz listy  immatrykulacyjne od prof. Mirosława Pawlaka, rektora PWSZ w Koninie, przyjmujące oficjalnie każdego ucznia do „Klasy Akademickiej Bezpieczeństwo Wewnętrzne”. Każdy uczeń otrzymał również indeks, który służyć będzie do odznaczania  obecności i zaliczania wykładów prowadzonych przez wykładowców.

Pierwszy wykład dla uczniów z klasy akademickiej odbył się 27 października 2014 r. Prof. nadzw. dr hab. Tomasz Tulejski z Katedry Politologii i Bezpieczeństwa Wewnętrznego mówił o stanach nadzwyczajnych, począwszy od zagadnień historyczno-prawnych i teoretycznych, poprzez ich prawną konceptualizacją, na praktyce ustrojowej kończąc. Słuchacze mogli zapoznać się z reżimem prawnym regulującym stan wojenny, stan wyjątkowy oraz stan klęski żywiołowej, ze szczególnym uwzględnieniem płaszczyzny konstytucyjnej oraz prawno-międzynarodowej. Wykład dotyczył również zagadnień prawno-porównawczych oraz roli kontekstu politycznego towarzyszącego wprowadzeniu stanów nadzwyczajnych.

t.t./d.w.
  • DSC03558