Niedziela, 30 czerwca 2024

Bezpieczeństwo to podstawa

Bezpieczeństwo narodowe na przełomie XX i XXI wieku w wymiarze zbiorowym i jednostkowym było tematem wykładu, którego wysłuchali uczniowie „klasy akademickiej”. „Klasa akademicka” to 3-letni projekt PWSZ w Koninie, udział w nim biorą zainteresowani uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie.

Wykład prof. PWSZ dr hab. Wojciecha Nowiaka rozpoczęło motto „Jesteśmy bezpieczni nie dlatego, że jesteśmy bogaci. Jesteśmy bogaci, bo jesteśmy bezpieczni”. Prelegent wyjaśnił, skąd wzięła się taka myśl i jaki ma związek z bezpieczeństwem narodowym. Wskazał na jego fundamenty: współodpowiedzialność, współpracę i wyrozumiałość. Jednak jego zdaniem rządzący, choć je znają,  często nie potrafią zapewnić obywatelom poczucia bezpieczeństwa. ‒ Warto, byśmy jako naród, kraj, patrzyli w stronę tej Europy, która się z nim kojarzy ‒ dodał.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się 27 października. O  stanach nadzwyczajnych ‒ wojennym, wyjątkowym oraz klęski żywiołowej ‒  mówił prof. nadzw. dr hab. Tomasz Tulejski.
Głównym celem utworzenia klasy akademickiej jest przygotowanie nowych kadr do pracy w organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem i ochroną, w tym w specjalistycznych służbach, inspekcjach i strażach.
aria
  • DSC04449