Niedziela, 30 czerwca 2024

Zajęcia terenowe studentów bezpieczeństwa wewnętrznego

Studenci stacjonarni II roku bezpieczeństwa wewnętrznego odbyli 11 grudnia 2014 r. kolejne zajęcia terenowe. W tym dniu pod okiem majora Antoniego Antkiewicza rozpoczęli zapoznawanie się z infrastrukturą krytyczną miasta Konina. Są to systemy, oraz wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty, w tym obiekty budowlane, urządzenia, instalacje i usługi, istotne dla bezpieczeństwa państwa i obywateli. Służą sprawnemu funkcjonowaniu organów państwowych, instytucji i przedsiębiorstw. Należą do nich m.in. systemy produkcji i zaopatrzenia w energię i paliwa, łącznościowe i teleinformatyczne, finansowe i bankowe, zaopatrzenia w wodę i żywność, ochrony zdrowia, transportowe i komunikacyjne (drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie), ratownicze itd.

Pierwsze zajęcia zostały przeprowadzone w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Studenci poznali zasady funkcjonowania ujęcia wody oraz procedury uzdatniania i dystrybucji wody dla potrzeb miasta Konina. Szczegółowo omówiono zabezpieczenie przedsiębiorstwa przed atakami terrorystycznymi oraz rolę i zadania obrony cywilnej na terenie zakładu.

Antoni Antkiewicz/ekdar