Niedziela, 30 czerwca 2024

Zajęcia terenowe w stacji gazownictwa

Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego uczestniczyli w zajęciach terenowych, które odbyły się 26 marca na terenie stacji gazownictwa przy ul. Zakładowej w Koninie.

Młodzież poznała zasady funkcjonowania i organizacji przedsiębiorstwa, a następnie dowiedziała się jak wygląda system rurociągów gazowych na ternie Polski. Studenci dowiedzieli się, jak należy postępować w przypadku awarii rurociągu (rozszczelnienia), jak należy zabezpieczać rury gazowe przed wyciekiem i jakie są zasady nawaniania gazu. Wszystko zilustrowane zostało pokazem materiałów do budowy rurociągów gazowych, urządzeń uzdatniania gazu, redukcji i regulacji ciśnienia gazu, pomiarów parametrów gazu, rozdziału gazu.

Kierownik stacji przedstawił także zasady militaryzacji przedsiębiorstw gazowniczych w czasie wojny. Następnie przeprowadzona została gra decyzyjna z podziałem na grupy, w których pracowano nad zagadnieniami: Konsekwencje braku wody w mieście po 3 tygodniach; Konsekwencje braku gazu w mieście po 3 tygodniach; Konsekwencje braku łączności, Internetu, telefonii komórkowej i telewizji w mieście po 3 tygodniach.