Niedziela, 30 czerwca 2024

Jak w „Bondzie”

Zwalczanie terroryzmu było tematem wykładu, w którym uczestniczyli uczniowie klasy akademickiej z ZS CKU w Koninie. Prowadzący zajęcia prof. nadzw. dr hab. Ireneusz Dziubek opowiadał m.in. o broni, której używają i komandosi, i terroryści. Zapachniało Bondem…

Terroryzm to bardzo gorący temat naszej współczesności. Prof. Dziubek podczas zajęć zarówno dla studentów bezpieczeństwa wewnętrznego jak i uczniów z klasy akademickiej, nie tylko opowiadał o takiej broni, ale także ją prezentował. Oprócz tak znanych z nazwy egzemplarzy pistoletów (również maszynowych) jak beretta czy RAK, pojawiły się „drobiazgi” mieszczące się w ręce, które strzelają, trucizną lub racami. Choć wydają się marginesem, to jednak korzysta z niej nie tylko agent 007 (Bond, James Bond), ale także terroryści oraz ci, którzy ich zwalczają.

Eksponaty krążyły wśród uczestników wykładu, a prof. Dziubek tłumaczył, jak to się dzieje, że dobra i skuteczna broń trafia w ręce terrorystów. Swój pokaz okraszał wieloma ciekawostkami.
Zajęcia (9 października) zakończyła prezentacja zdjęć, na których studenci pokazali swoje zmienione wizerunki. Było przy tym sporo śmiechu, bo niektórym przebranie udało się świetnie. Nie była to jednak tylko zabawa, ale ćwiczenia nawiązujące m.in. do monitoringu i jego znaczenia.

„Klasa akademicka ‒ bezpieczeństwo wewnętrzne” to wspólny projekt Wydziału Społeczno-Humanistycznego PWSZ w Koninie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie. To drugi rok jego działania. Objęto nim uczniów, którzy podjęli naukę w klasie mundurowej o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne i wyrazili zainteresowanie problematyką współczesnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

aria