Środa, 17 lipca 2024

Komponent sił zbrojnych

Pokaz ciężkiego sprzętu wojskowego, m.in. terenowego mercedesa klasy G; trabanta używanego przez NRD-owską ochronę pogranicza, VW amfibii z Bundeswehry, ukraińskiego motocykla K-750M z koszem i radzieckiej armaty pułkowej, odbył się przed budynkiem głównym PWSZ w Koninie. Prezentacja militariów towarzyszyła konferencji naukowej „Polska Gwardia Narodowa  –  mit, potrzeba czy konieczność?”, która była podsumowaniem międzyuczelnianego projektu naukowo-badawczego.

O powołaniu gwardii narodowej zaczęło się mówić po 2008 roku, kiedy zrezygnowano z armii poborowej na rzecz ochotniczej armii zawodowej. Okazało się bowiem, że Polska nie ma w ramach swoich sił zbrojnych komponentu, który byłby odpowiednikiem „obrony terytorialnej”. Projekt, w którym uczestniczyła PWSZ w Koninie, odnosił się do tych głosów.
Podczas debaty (16 grudnia) omawiano tematy dotyczące m.in. rozwiązań związanych z działaniem podobnych gwardii w innych krajach, przewidywanego zakresu zadań, uzbrojenia i wyposażenia, organizacji i struktury, jak też indywidualnych wymagań wobec jej członków.

Ten ostatni temat poruszyła w swoim wystąpieniu m.in. Anna Czubaj z Zakładu Teorii Bezpieczeństwa z UPH w Siedlcach. – Członka gwardii powinien cechować tzw. kręgosłup etyczny, na który składają się, według Marii Ossowskiej, wartości moralne, wartości obywatelskie i wartości patriotyczne – wyjaśniała zebranym, wśród który byli studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne PWSZ w Koninie.

Podczas spotkania podpisano porozumienia z firmą AGRO-STAR, a także wręczono podziękowania dla Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego w Kaliszu za przekazane eksponaty do tworzonego na uczelni „Laboratorium historycznego”.

W projekcie uczestniczyło dziewięć placówek naukowych z całej Polski. Oprócz PWSZ w Koninie, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie, Wydział Socjologii i Pedagogiki Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie, Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Wydział Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, Wyższa Szkoła Bankowa w Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Sieradzu, Zakład Teorii Bezpieczeństwa Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Obecni byli również przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej z Grabowa nad Prosną, „Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcyjnej – 155 pułk piechoty pruskiej” oraz  „Jednostki Strzeleckiej 1309 Dęby” z Warszawy.

Odpowiedzialna za organizację konferencji była Katedra Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSZ w Koninie.
aria