Niedziela, 30 czerwca 2024

Mundury w laboratorium

„Nowe wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa” ‒ taki tytuł nosiło seminarium naukowe, które 11 maja przygotowała Katedra Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) PWSZ w Koninie. Towarzyszyło mu otwarcie Laboratorium Obszaru Patriotyczno-Obronnego.

Podczas seminarium poruszono najbardziej aktualne zagadnienia związane z bezpieczeństwem ‒ organizacja imprez masowych, uchodźcy, inwigilacja w internecie, wpływ globalizacji na bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, przestępczość narkotykowa oraz ochrona zabytków. Prelekcje przedstawili pracownicy naukowi naszej uczelni, przedstawiciele odpowiednich służb oraz studenci bezpieczeństwa wewnętrznego.
Zwieńczeniem seminarium było uroczyste otwarcie Laboratorium Obszaru Patriotyczno-Obronnego, w którym znalazły się historyczne już (II wojna światowa, czasy tzw. żelaznej kurtyny) militaria, a które stanowić będą materiał dydaktyczny. ‒ Jeśli nasza uczelnia kształci praktycznie, to studenci muszą umieć odróżnić np. oryginalny mundur od tego, który można kupić na bazarze. Nie może znać wyglądu broni, amunicji i wielu innych elementów wyposażenia służb związanych z bezpieczeństwem jedynie ze zdjęcia – podkreślił prof. nadzw. dr hab. Ireneusz Dziubek (KBW).
Laboratorium powstało dzięki eksponatom przekazanym nieodpłatnie przez Muzeum Techniki i Uzbrojenia Wojskowego w Kaliszu i zaangażowaniu Grzegorza Namysła, prezesa Stowarzyszenia Strzeleckiego „Bellona” w Kaliszu.
aria
  • IMG_8231_1