WYSOKI KONTRAST
polski english   tel. (63) 249-72-00
Szukaj:
Newsletter:
       
baner na stronę


Ulubione   Startuj z nami   Mapa strony
Niedziela, 2 czerwca 2024

Ataki i wykrywania włamań do sieci komputerowej

W dniu 20.03.2019 r. studenci III roku Informatyki: Rafał Bajdek, Maciej Ostrowski, Patryk Kurczodyna, Magdalena Widzyk, pod opieką Pani mgr Doroty Sikorskiej przeprowadzili zajęcia w Zespole Szkól im. M. Kopernika w Koninie. Tematem przewodnim były ataki i wykrywania włamań do sieci komputerowej. Uczestnikami tych zajęć byli uczniowie klas technik teleinformatyk.

Studenci zaprezentowali zagadnienia związane z podsłuchem sieci przy zastosowaniu programu Wirkshark, który służy do nasłuchiwania komunikacji w sieciach informatycznych. Umożliwia on przechwytywanie danych transmitowanych przez określone interfejsy sieciowe na poziomie datagramów lub ramek protokołów warstw 2-7 modelu ISO/OSI. Ponadto szczegółowo wizualizuje strukturę przechwyconych danych dla wielu protokołów sieciowych. Wireshark działa w sposób pasywny, tzn. nie wysyła żadnych informacji, a tylko przechwytuje dane docierające do interfejsu sieciowego. Nie wpływa także w żaden sposób na działanie aplikacji przesyłających dane przez sieć.
Możliwości tego programu pozwoliły młodzieży uświadomić jakie bywają zagrożenia wypływające z korzystania sieci komputerowej a przede wszystkim Internetu.

Drugim zagadnieniem jakie zostało przedstawione to możliwość zablokowania sieci bezprzewodowej, oraz korzystanie z sieci publicznej. Studenci przekazali kilka praktycznych rozwiązań pozwalających na zabezpieczenie się podczas korzystania z takich sieci. Mówili o tym, że należy unikać logowania do serwisów z siecią publiczną, korzystać z szyfrowanego połączenia przy użyciu VPN i że nie należy ignorować ostrzeżeń dotyczących certyfikatów SSL.
Na przykładzie pokazali uczniom jak łatwo jest przechwycić login i hasło gdy korzystamy
z niezabezpieczonej strony. Wyjaśnili również jak działają keylogery oraz w jaki sposób mogą się one znaleźć na naszych komputerach czy telefonach. Pokazali jedną z metod podmiany hasła w systemie Windows 10, jak również bez naruszenia hasła uzyskać dostęp do komputera.
Jednym z elementów spotkania było przeprowadzenia ataku na jeden z komputerów pokazujący co z nim może zrobić osoba która się włamała. Również dokonano ataku DDoS, dzięki któremu młodzież mogła zobaczyć jak zachowuje się komputer zaatakowany.
Uczniowie klas technik teleinformatyk z wielkim zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli zaprezentowaną tematykę. Prowadzący zostali zasypani dużą ilością pytań, na które chętnie odpowiadali.
Spotkanie uczniów ZS im. M. Kopernika w Koninie ze studentami PWSZ w Koninie pozwoliło wzbudzić szersze zainteresowanie informatyką. Dzięki zaangażowaniu Pana Rafała, Macieja, Patryka oraz Pani Magdaleny młodzież stała się bogatsza w wiedzę i bardziej świadoma z zagrożeń jakie mogą napotkać w sieci.
 
Na prośbę uczniów obyła się dodatkowa część spotkania poświęcona drukarce 3D.  Studenci przekazali praktyczne rady związane z modernizacją drukarki 3D oraz zaprezentowali w jakich programach przygotowywać projekty i jak ustawić odpowiednie parametry wydruku.
 
Zainteresowanie tematyką dotyczącą ataków sieciowych oraz drukarki 3d była tak ogromna, że z trudem zakończyliśmy spotkanie.

D. Sikorska







Kalendarium

 
Logotyp 1Logotyp 2BIPSERMO
 
facebook
studia podyplomowe
Bezpieczeństwo i systemy ochrony Bezpieczeństwo wewnętrzneBudownictwoDietetyka EnergetykaFilologiaFilologia II stopieńFinanse i rachunkowośćFizjoterapia InformatykaInżynieria środowiskaJęzyki Obce w Mediach i Biznesie KosmetologiaMechanika i budowa maszyn LogistykaPedagogikaPielęgniarstwo Praca socjalnaWychowanie fizyczne ZarządzanieZarządzanie i inżynieria produkcjiZdrowie publiczne
kierunki