Niedziela, 14 lipca 2024

Medal dla prof. Kazimiery Myczko

Prof. nadz. dr hab. Kazimiera Myczko z Katedry Filologii Wydziału Społeczno-Humanistycznego PWSZ w Koninie otrzymała Medal im. prof. Ludwika Zabrockiego, honorowe odznaczenie przyznawane wybitnym działaczom Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego.

Prof. Kazimiera Myczko jest filologiem germańskim. W PWSZ w Koninie pracuje od chwili powstania uczelni, tj. od 1998 roku. Uczestniczyła w procesie uruchamiania specjalności język niemiecki i w pracach nad programem dla tej specjalności. W latach 1998/1999 pełniła funkcję kierownika specjalności, a w latach 1999/2000 funkcję wicedyrektora Instytutu Neofilologii. Prof. Myczko od wielu lat jest rzeczoznawcą podręczników i programów do nauki języka niemieckiego. Swoje prace publikuje w kraju i za granicą  – w Niemczech i Austrii. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych: Stowarzyszenia Germanistów Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Stowarzyszenia Lingwistyki Stosowanej, Internationale Vereinigung für Germanistik. Z Polskim Towarzystwem Neofilologicznym jest związana od lat siedemdziesiątych.

Profesor Ludwik Zabrocki (1907–1977), którego imieniem nazwano honorowe odznaczenie PTN, był jednym z najwybitniejszych polskich językoznawców. Przez prawie całe swoje życie naukowe pracował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. językoznawstwo ogólne, diachroniczne i porównawcze, fonetykę strukturalną i lingwistykę cybernetyczną. Najistotniejszym obszarem jego dokonań było językoznawstwo stosowane, na gruncie którego stworzył podwaliny pod nowy dział badań lingwistycznych – glottodydaktykę.

Wśród wielkich osobowości odznaczonych dotychczas Medalem im. prof. Ludwika Zabrockiego byli m.in.: prof. Hanna Komorowska, prof. Jacek Fisiak, prof. Stanisław Gniadek, prof. Waldemar Pfeiffer, prof. Ludwik Lange, prof. Paweł Płusa.