Piątek, 21 czerwca 2024

Czytanie dla więzi

– To było duże i wspólne przeżycie dla nas i dzieci – przyznają studentki I i II roku pedagogiki PWSZ w Koninie, które włączyły się w działania XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Studentki I roku pedagogiki prowadziły w szkołach podstawowych nr 4 i 6 w Koninie lekcje, podczas których czytały dzieciom opowiadanie Olgi Masiuk „Tajemnicze ziarenko”. Przez połowę lekcji dzieci słuchały bajki o ptakach i znalezionym przez nie ziarenku, które pokazało im świat piękniejszy niż ten, który sowa zna z książek. Później opowiadały o nowych ptasich doświadczeniach i z pomocą przyszłych nauczycielek przygotowały wspólną ilustrację do bajki.

Natomiast w bibliotece w Starym Koninie studentki II roku pedagogiki przez cały „Tydzień  Czytania Dzieciom” czytały po południu wskazaną przez dzieci książkę. Najczęściej wybierano opowieści Elviro Lindo o Mateuszku i Franceski Simon o Koszmarnym Karolku. Inspiratorem i koordynatorem „Tygodnia” wśród naszych studentów była Wiesława Kozłowska, wykładowca na kierunku pedagogika i opiekunka pierwszego rocznika. – Podjęte działania były dużym przeżyciem i dla studentek, i dla dzieci. Wierzę, że głośne czytanie sprzyja budowaniu więzi i przyczynia się do zachowania zdrowia emocjonalnego – posumowała inicjatywę wykładowczyni.

aria

• DSCN3688