Środa, 19 czerwca 2024

Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia z przyszłością

W szeroko rozumianym sektorze bezpieczeństwa pracuje lub działa społecznie w Polsce około 1,8 mln osób*. Sektor ten obejmuje ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, techniczną oraz fizyczną ochronę osób i mienia, zarządzanie kryzysowe, systemy ratownictwa i ochronę przeciwpożarową oraz ochronę informacji niejawnych i danych osobowych.

W omawianym sektorze funkcjonuje wiele służb, organów, formacji oraz firm zajmujących się bezpieczeństwem (państwa, ludności, osób, mienia i informacji), profesjonalną ochroną (techniczną i fizyczną) osób i mienia, inżynierią i techniką bezpieczeństwa oraz ratownictwem. Należą do nich w szczególności:
  • policja,
  • siły zbrojne,
  • straż graniczna,
  • służba więzienna,
  • straż miejska,
  • służba celna i agencje celne,
  • inspekcja transportu drogowego,
  • straż ochrony kolei,
  • przedsiębiorstwa ochrony osób i mienia, organizacji konwojów oraz imprez masowych,
  • firmy zajmujące się projektowaniem oraz realizacją systemów zabezpieczenia i monitoringu technicznego,
  • przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą środków ochrony (bezpieczeństwa),
  • agencje detektywistyczne,
  • wewnętrzne służby ochrony firm i instytucji,
  • formacje obrony cywilnej,
  • instytucje kultury i sztuki zobowiązane do zapewnienia ochrony dziedzictwa kulturowego i dzieł sztuki,
  • straż pożarna (PSP i OSP),
  • struktury ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego i drogowego,
  • ratownictwo górskie, wodne i morskie,
  • służby likwidujące zagrożenia powodowane katastrofami naturalnymi, awariami technicznymi oraz działaniami terrorystycznymi,
  • organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego,
  • organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy i trybunały,
  • stanowiska związane z zarządzaniem i inspekcją bezpieczeństwa teleinformatycznego,
  • państwowe instytucje i jednostki organizacyjne, zobowiązane do ochrony i archiwizacji informacji niejawnych i danych osobowych,
  • przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, dydaktyczne i badawczo-rozwojowe, oraz inne podmioty archiwizujące i zabezpieczające informacje niejawne oraz dane osobowe,
  • komórki organizacyjne i osoby w firmach odpowiadające za bezpieczeństwo i archiwizację danych osobowych.

Znaczące rozmiary sektora bezpieczeństwa sprawiają, że w Polsce istnieje wyraźna potrzeba kształcenia, na poziomie studiów wyższych, osób wszechstronnie przygotowanych do pracy w omawianym sektorze. Znajduje to zresztą odzwierciedlenie w danych Głównego Urzędu Statystycznego. Kierunki studiów zaklasyfikowane do grupy ochrony i bezpieczeństwa cieszą się bowiem rosnącym zainteresowaniem kandydatów**.

Studia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” oferowane przez PWSZ w Koninie są studiami licencjackimi i trwają 3 lata. Ich celem jest przekazanie studentom interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu nauk o  bezpieczeństwie, nauk o obronności, nauk o polityce, a także nauk ekonomicznych oraz prawnych (prawo administracyjne i prawo karne), które tworzą podbudowę dla rozumienia istoty bezpieczeństwa wewnętrznego. Nadrzędnym celem studiów jest jednak przygotowanie absolwentów do realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, administracji porządku publicznego oraz zarządzania w sytuacjach kryzysowych, z uwzględnieniem wybranej specjalności tj. „bezpieczeństwo systemów i procesów logistycznych” oraz „zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne”.

Plan studiów stacjonarnych obejmuje 2265 godzin zajęć dydaktycznych, natomiast studiów niestacjonarnych – 1360 godzin. Przedmioty są podzielone na kilka modułów, m.in. bezpieczeństwo i porządek publiczny; bezpieczeństwo i ochrona informacji; zwalczanie przestępczości; ochrona przed zagrożeniami; prawo i administracja; politologia, ekonomia i zarządzanie.

W trakcie studiów przewidziano liczne zajęcia praktyczne (ponad 2/3 zajęć). Kluczowe znaczenie dla przygotowania zawodowego (praktycznego) przyszłych absolwentów ma w szczególności przedmiot „Praktyka ochrony, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego”. W jego ramach studenci będą mieli do swojej dyspozycji osiem grup zagadnień:
  • zarządzanie i logistyka sytuacji kryzysowych,
  • organizowanie i realizowanie ochrony mienia,
  • bezpieczeństwo imprez masowych,
  • organizowanie i realizowanie ochrony osób,
  • organizowanie i realizowanie ochrony wartości pieniężnych,
  • organizacja ratownictwa w wypadkach i katastrofach,
  • ochrona przeciwpożarowa,
  • bezpieczeństwo w transporcie drogowym i kolejowym.

Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych studiami w naszej Uczelni do podjęcia kształcenia na nowym kierunku. Rekrutacja elektroniczna na kierunku "bezpieczeństwo wewnętrzne" będzie prowadzona  w terminie od 23 lipca do 14 września 2013 r. Po zalogowaniu dokumenty (podanie oraz dowód opłaty rekrutacyjnej) należy składać w Biurze Rekrutacji PWSZ w Koninie (ul. Przyjaźni 1, 62-510 Konin, tel. 63-249-72-37) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, oraz w soboty od godz. 8:00-14:00.

* liczba oszacowana w oparciu o dane statystyczne dotyczące zatrudnienia w instytucjach, formacjach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę oraz w oparciu o dane statystyczne dotyczące OSP i innych organizacji społecznych zajmujących się bezpieczeństwem

** „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 roku”, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2012

Artur Zimny
Dziekan Wydziału Społeczno-Technicznego PWSZ w Koninie