Środa, 19 czerwca 2024

Gimnazjaliści ze Ślesina w PWSZ

Wydział Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia PWSZ w Koninie gościł uczniów II klasy Gimnazjum w Ślesinie.  Uczestniczyli oni 17 stycznia w zajęciach przygotowanych przez wykładowców z Katedry Morfologicznych i Czynnościowych Podstaw Kultury Fizycznej. Program zajęć przygotowany dla młodych studentów był bardzo urozmaicony.

Młodzież w murach uczelni powitali dr Piotr Inerowicz, dziekan WKFiOZ oraz dr Edyta Bielik, prodziekan wydziału. Następnie odbył się wykład dra Piotra Bartkowiaka pt. „Budowa układu ruchu biernego lub czynnego”. Po wykładzie z anatomii młodzież uczestniczyła w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy. Składały się one z części teoretycznej oraz praktycznej (ćwiczenia na fantomie). Uczniowie zapoznali się z tematyką bezpieczeństwa w trakcie udzielania pomocy i z zasadami oceny stanu poszkodowanego. Nauczyli się rozpoznawania nagłego zatrzymania krążenia, układania poszkodowanego w pozycji właściwej dla rodzaju schorzenia lub odniesionych obrażeń. Młodzi studenci dowiedzieli się także jak postępować w nagłych stanach zagrożenia życia, takich jak zadławienia, zawał mięśnia sercowego, omdlenia, drgawki, duszności, krwotok czy urazy. Ćwiczenia pod czujnym okiem specjalistów na pewno pomogą przezwyciężyć obawę, strach i niepewność w sytuacjach ekstremalnych. Zajęcia prowadzone były przez zespół nadzorowany przez wykładowcę panią mgr Ewę Wojskunowicz.

Następnie zajęcia z gimnastyki poprowadził z młodzieżą dr Janusz Kwieciński. Rozpoczęły się one od ćwiczeń kształtujących , których elementy, jak mówił dr Kwieciński, rozwijają organizm, kształtują grupy mięśniowe i zdolności motoryczne, przygotowują do realizacji zadania głównego lekcji.  Uczniowie wykonywali ćwiczenia w zwisach i podporach na drążku gimnastycznym – niskim,  kółkach i poręczach symetrycznych - zamachy, przemachy (woltyże), obroty, wymyki, odmyki, wspierania, zeskoki, a także w ramach ćwiczeń zwinnościowo –akrobatycznych różnego rodzaju przewroty w przód i w tył. W tym samym czasie dziewczęta uczestniczyły w zajęciach z aerobiku, który poprowadziła studentka II roku z kierunku :Wychowania fizyczne Joanna Felsztyńska  w konsultacji z wykładowcą mgr Ewą Janeczek.

Na zakończenie dr Adam Kantanista przeprowadził zajęcia z gier i zabaw ruchowych, w trakcie których uczniowie zagrali w „Edeball”.

Wszystkim uczniom dr Piotr Inerowicz, dziekan WKFiOZ,  wręczył certyfikaty Akademii Młodego Studenta.
  • DSC06803
  • DSC06805