Niedziela, 14 lipca 2024

Stypendium Starosty Konińskiego dla studentów studiów stacjonarnych (II, III i IV rok)

Uprzejmie informujemy, że studenci studiów stacjonarnych (II, III i IV rok), którzy są w trudnej sytuacji materialnej i osiągają jednocześnie bardzo dobre wyniki w nauce, mogą ubiegać się o stypendium Starosty Konińskiego.

Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są studenci, którzy spełniają (łącznie) następujące kryteria:
1) studiują w publicznych lub niepublicznych szkołach wyższych w systemie stacjonarnym,
2) są absolwentami szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Koninie,
3) mają stałe zameldowanie w powiecie konińskim,
4) są w trudnej sytuacji materialnej, która wynika z niskich dochodów na osobę w rodzinie,
5) osiągają bardzo dobre wyniki w nauce (mają średnią ocen w roku akademickim poprzedzającym rok, na który składany jest wniosek, nie niższą niż 4,5.

Miesięczna wysokość dochodu brutto na osobę w rodzinie studenta uprawniająca do ubiegania się o stypendium (średnia z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku), nie może być wyższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Liczbę i wysokość stypendiów przyznawanych w danym roku kalendarzowym określa Zarząd Powiatu Konińskiego, biorąc pod uwagę wysokość zaplanowanych na ten cel środków w budżecie powiatu, z zastrzeżeniem, że jednomiesięczne stypendium nie może być wyższe niż 250 zł. Stypendium jest przyznawane przez Zarząd Powiatu Konińskiego nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku nauki w danej szkole wyższej.

Stypendium jest przyznawane na wniosek studenta na okres od 1 stycznia do 30 czerwca i na okres od 1 października do 31 grudnia.

Wniosek powinien zawierać:
  • dane osobowe wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres, nr telefonu, data urodzenia),
  • dane dotyczące kierunku kształcenia (nazwa uczelni, rok studiów, wysokość średniej),
  • dane uzasadniające przyznanie stypendium (opis sytuacji rodzinnej i materialnej studenta),
  • informację o dochodach wszystkich członków rodziny studenta pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • oświadczenie, że dane zawarte we wniosku są zgodne z prawdą,
  • wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych we wniosku dla celów związanych z przyznaniem i wypłatą stypendium, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.
Do wniosku należy dołączyć: zaświadczenie potwierdzające wysokość średniej, zaświadczenia o dochodach wszystkich członków rodziny studenta pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, kserokopię dowodu osobistego, kserokopię świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Koninie, zaświadczenie potwierdzające status studenta.

Wniosek składa się w Starostwie Powiatowym w Koninie lub za pośrednictwem poczty w terminie do 15 grudnia każdego roku.
Wnioski o przyznanie stypendium rozpatrywane są przez Zarząd Powiatu Konińskiego w terminie do 15 stycznia danego roku kalendarzowego.
Starosta Koniński powiadamia studenta o podjęciu decyzji w sprawie przyznania stypendium.
Wypłacanie stypendium wstrzymuje się lub cofa, gdy stypendysta:
  • otrzymał urlop dziekański,
  • został skreślony z listy studentów.
Student, który otrzymał stypendium, jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o przerwaniu nauki lub o urlopie dziekańskim oraz o ukończeniu studiów. Oświadczenie składa się niezwłocznie organowi przyznającemu stypendium.
Uchwała Nr XV/117/2012 Rady Powiatu Konińskiego z dnia 16 lutego 2012 r.
Wniosek o przyznanie stypendium Starosty Konińskiego