Poniedziałek, 15 lipca 2024

Polskie nauczanie pod lupą dydaktyków

„Ewaluacja poprawy jakości kształcenia”  – to tytuł obrad XII Wielkopolskiego Forum Pedagogicznego „Ewaluacja i innowacje w edukacji”, które odbywały się od 5 do 7 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie. Konferencja uczciła również 80. urodziny prof. Józefa Półturzyckiego, uznanego polskiego pedagoga i dydaktyka.

Wielkopolskie Forum Pedagogiczne to konferencja z dużym dorobkiem i poruszająca dość zróżnicowaną  problematykę związaną z nauczaniem w różnych wymiarach i na każdym poziomie polskiego szkolnictwa. W tym roku jej uczestnicy, około 80 osób, zajęli się badaniem poprawy jakości kształcenia. Polacy, jak wiadomo, świetnie znają się na leczeniu, piłce nożnej i nauczaniu. Na tym ostatnim prawdopodobnie dlatego, że każdy przeżył, bardziej lub mniej świadomie, na własnej skórze skutki przynajmniej jednej reformy oświaty.  I mało kto z uznaniem wypowiada się o nich. Warto było jednak posłuchać – lub poczytać, bo Forum od lat towarzyszą publikacje przedstawiające głosy uczestników – co mają na ten temat do powiedzenia specjaliści.

Tegoroczna edycja skupiła się na wyeksponowaniu warunków, w jakich zachodzi poprawa jakości kształcenia wychowującego na wszystkich szczeblach edukacji oraz ukazaniu wyników badań związanych z wdrażaniem krajowych ram kwalifikacji oraz nowych podstaw programowych.

W wystąpieniach przedstawiono m.in. diagnozę i ocenę stanu edukacji w Polsce na tle „wizji” dostosowywania programów kształcenia do wymagań rynku, a także jakości i skuteczności wprowadzania nowych podstaw programowych. Pod lupę poszła również jakość i skuteczność wykorzystywania neomediów i technologii komunikacyjnych. Nie pozostał bez echa podczas tego spotkania postęp w działaniach ewaluacyjnych nauczycieli oraz kadr kierowniczych na rzecz podnoszenia efektywności pracy dydaktyczno-wychowawczej przedszkoli, szkół i uczelni.

Tegoroczne forum w drugim dniu obrad uczciło sesją naukową prof. zw. dr hab. Józefa Półturzyckiego w 80. rocznicę jego urodzin. Dzień wcześniej odbyło się forum naukowe „Niepokój w dydaktyce – i co dalej?”, poświęcone wydanej niedawno książce profesora pod tym właśnie tytułem. Z tej okazji Jubilat oraz uczestnicy forum mogli wysłuchać dedykowanego koncertu organowego w Sanktuarium w Licheniu.

Uroczyste rozpoczęcie obrad XII Wielkopolskiego Forum Pedagogicznego miało miejsce 6 maja w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ w Koninie – z udziałem JM Rektora PWSZ prof. dr hab. Mirosława Pawlaka, Wielkopolskiego Wicekuratora Oświaty mgr Doroty Kinal, a także Prezydenta Miasta Konina reprezentowanego przez mgr Elżbietę Siudaj – Pogodską. Szczególnie cenny dla wszystkich uczestników konferencji był udział w niej Prof. zw. dr hab. dr h. c. Kazimierza Denka.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że przed konferencją ukazała się monografia zbiorowa pod red. J. Grzesiaka „Ewaluacja i innowacje w edukacji. Ewaluacja poprawy jakości kształcenia” o objętości przekraczającej 600 stronic, którą otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji.

Na zakończenie obrad podsumowania dokonał prof. zw. dr hab. Kazimierz Denek, a prof. dr hab. Jan Grzesiak przedstawił założenia konceptualizacji następnego XIII Wielkopolskiego Forum Pedagogicznego, które odbywać będzie się pod hasłem „O wyższą jakość ewaluacji poprawy jakości kształcenia”.

Organizatorem Wielkopolskiego Forum Pedagogicznego były: Katedra Pedagogiki i Pracy Socjalnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie oraz Zakład Kształcenia Pedagogicznego Nauczycieli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu. Patronat naukowy na konferencją sprawował Komitet Nauk Pedagogicznych PAN.

prof .dr hab. Jan Grzesiak Jan Grzesiak
Kierownik Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej