Niedziela, 30 czerwca 2024

PWSZ uczciła "Rok Korczakowski"

Patronat honorowy:

Instytut Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Koninie byli organizatorami Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Metodycznej  "Pedagogika Janusza Korczaka - wczoraj, dziś i jutro".

Konferencja odbyła się 7 listopada 2012 roku w Centrum Wykładowo - Dydaktycznym w Koninie.
W tym roku mija 70 lat od śmierci Janusza Korczaka i 100 lat od założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie. Z tego względu rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka - niezwykłego pedagoga, lekarza i pisarza.

Poprzez organizację konferencji nasza Uczelnia zaszczytnie włączyła się w obchody "Roku Korczakowskiego", a tym samym wyeksponowała aktualność założeń pedagogiki Korczaka wobec wyzwań edukacji jutra w dobie współczesnego społeczeństwa wiedzy. Podczas debaty poruszono także problemy rozwoju i wychowania dzieci na tle światowych tendencji.
Konferencja była adresowana do szerokiego grona odbiorców: przedstawicieli nauki, nauczycieli i specjalistów z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, pedagogiki specjalnej, opiekuńczej, resocjalizacji, przedstawicieli instytucji opiekuńczo-wychowawczych, a także harcerzy. W konferencji liczny udział wzięli studenci oraz wiele podmiotów działających dla dobra dzieci.
Należy podkreślić cenny udział w tej wymownej konferencji uczniów szkół noszących imię Janusza Korczaka: Gimnazjum w Strzałkowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Koninie, Szkoły Podstawowej w Sokółkach, a także Szkoły Podstawowej w Woli Podłężnej (której uroczyste nadanie imienia nastąpi w grudniu).

Konferencja zostanie uwieńczona publikacją w formie monografii zbiorowej pod redakcją J. Grzesiaka "Pedagogika Janusza Korczaka - wczoraj, dzisiaj i jutro".

mata